KOHA.net

Концерт 43

RLIOF

„Неџмије Пагаруша“ со бесмртниот опус на иконата

ЕКСПРЕС 24 јули 2024 18:27 часот

Повеќе од песни, тие се богатство на музичката креативност и наследство за генерации музичари. Неџмије Пагаруша која...

Арберешите

„Пролеаната крв не се заборави“, гласот на дрвјата во Митровица

ЕКСПРЕС 19 јули 2024 18:40 часот

Тие се оддалечени стотици километри еден од друг, но се собраа во една вечер која резервира многу музика, а...

Тејлор Свифт

Германската полиција уапси демант на Тејлор Свифт

SHOWBIZ 18 јули 2024 14:25 часот

Германската полиција соопшти дека во четвртокот привела маж осомничен дека ја демне пејачката...

Лени Кравиц

Лени Кравиц го прекинува настапот за да одговори на повикот на познатиот актер

SHOWBIZ 16 јули 2024 12:57 часот

Познатиот американски пејач, Лени Кравитс, за време на викендот престана да настапува на еден од своите концерти, така што...

Косовска филхармонија

„Човекот со пиштол“ одекнува четврт век како спомен и прослава

ЕКСПРЕС 10 јули 2024 19:53 часот

Членовите на хорот што маршираат зад инструменталистите не оставаат ништо помалку од воена парада. Го обезбедува тоа чувство со ...

Под звуците на Приштина

„Четири годишни времиња“ слика пејзажи во барокен дух

ЕКСПРЕС 5 јули 2024 19:15 часот

Со концертот „Под звуците на Приштина“ забавата во главниот град беше во друга димензија. Со монументалното дело „Четирите годишни времиња“ на...

Дуа Липа

Дуа Липа најавува концерт на стадионот „Вембли“.

SHOWBIZ 2 јули 2024 14:35 часот

Светски познатата Албанка Дуа Липа преку својот профил на социјалната мрежа Инстаграм предупреди дека ќе одржи...

Kanye West

Руските медиуми јавуваат дека Канје Вест е во посета на Москва

SHOWBIZ 1 јули 2024 12:49 часот

Руските државни медиуми објавија дека светски познатиот американски рапер Канје Вест е во посета на Москва. CNN напиша...

Хорот на Филхаронија

Рефрен со гласовите кои сведочат за културната дипломатија

ЕКСПРЕС 21 јуни 2024 година, 20:23 часот

Таа уметност, а особено музиката, често се користи како „перформанс“ на една држава за да бидат сведоци на историјата, културата и капацитетите на ...

Стрингови на животот

Електрификација на Филхармонијата во прослава на љубовта и мирот

ЕКСПРЕС 14 јуни 2024 година, 21:02 часот

Не станува збор за стандарден концерт на Косовската филхармонија. Овој пат на 25-годишнината од ослободувањето, оваа...

Празничен концерт

Песна на темни времиња и прослава за Денот на ослободувањето

ЕКСПРЕС 14 јуни 2024 година, 20:59 часот

Дел од историјата на земјата е преку стиховите на песните и мелодиите на музиката. Таму е овековечен. За некои...

Свифт

На 100-тиот концерт Тејлор Свифт вели дека турнејата ќе заврши во декември

SHOWBIZ 14 јуни 2024 година, 11:22 часот

Тејлор Свифт објави дека нејзината турнеја „Eras“ официјално ќе заврши во декември оваа година. Ова е...

Шкурте Фејза

Фејза во февруари слави половина век кариера како глас на слободата

ЕКСПРЕС 11 јуни 2024 година, 20:30 часот

Полувековниот на сцената на пејачката Шкурте Фејза е прославен со редовите песни кои се вткаени во слободата и патриотизмот....

Шопен пијано фест

Упорното пијано во формациите на класичната музика

ЕКСПРЕС 11 јуни 2024 година, 20:18 часот

„Вечер на косовските солисти“ беше посветата на „Шопен пијано фест“ на локалните солисти на класичната музичка сцена. Делата на...

Џовани Белучи

Маестро Белучи се враќа на пригушената сцена со сјајот на музичките бои

KULTURA 11 јуни 2024 година, 10:30 часот

Концертниот маратон беше годинешното издание на меѓународниот фестивал на класична музика „Шопен пијано фест“. Како целина беше ...

Свифт

Тејлор Свифт се заглавува на сцената

SHOWBIZ 8 јуни 2024 година, 15:10 часот

Тејлор Свифт за малку ќе го прекинеше концертот во Единбург поради „чуден грч“ Пејачката ја запрепасти...

Директно од Австралија

Во Приштина се плетат звуците на природата на Австралија

ЕКСПРЕС 7 јуни 2024 година, 19:49 часот

Од другата страна на светот, двајца инструменталисти и еден композитор ги донесоа мелодиите на уникатни дела. Главно инспирирани од...

Софија Гуљак

Софија Гуљак го запечатува совршенството со концерт во Приштина

ЕКСПРЕС 6 јуни 2024 година, 17:47 часот

Концертите што го сочинуваат „Шопен пијано фест“ се посебни музички поглавја. Десеттата приказна по ред е со...

Нашиот канга

„Нашиот канга...“ со мелодиите и стиховите на слободата

ЕКСПРЕС 5 јуни 2024 година, 16:39 часот

Почетокот на јануари 1999 година беше време кога Косово го допираше мирот. Воените и полициските сили на Србија би почнале да...

Хрватски гитарски квартет

Маестро го рушат светот на гитарата во Приштина

ЕКСПРЕС 3 јуни 2024 година, 18:28 часот

Започна со имиња како Артем Јасински, виртуозниот пијанист од Украина, квартетот на Фабрицио беше дел од програмата...