KOHA.net

кинески 8

Кина

Најмалку 20 загинати во поплавите во Кина

СВЕТОТ 21 јули 2024 09:20 часот

Најмалку 20 лица загинаа како последица на поројните поплави во Кина, соопшти државната телевизија...

Пожар во Кина

Најмалку 16 загинати во пожар во трговски центар во Кина

СВЕТОТ 18 јули 2024 09:31 часот

Најмалку 16 лица загинаа во средата во кинеската провинција Сечуан како последица на пожар...

Американски колеџ во Кина

Четворица американски професори на колеџ избодени до смрт во Кина

СВЕТОТ 11 јуни 2024 година, 09:14 часот

Четворица предавачи на американски колеџ во Кина биле избодени при посета на јавен парк, објави дека...

Samsung

Се очекува Samsung да ги зголеми инвестициите во Кина

TECH 27 мај 2024 08:29 часот

Кинескиот премиер Ли Кианг во неделата му објави на претседателот на Самсунг Џеј И. Ли дека Кина ги поздравува инвестициите од...

Арктик

Со загриженост се гледа на можноста за стекнување на арктичка област од страна на Кинезите

СВЕТОТ 26 мај 2024 21:58 часот

Приватно земјиште во норвешкиот архипелаг Свалбард се продава на аукција од сопственикот и предизвика интерес од...

Тесла

Тесла го намалува производството на најпродаваниот модел во Шангај

AUTO 26 мај 2024 17:48 часот

Американскиот производител на електрични возила Тесла го намали производството на својот најпродаван автомобил Model Y во својата фабрика...

Новоименуваниот претседател на Тајван, Вилијам Лаи

Новиот претседател на Тајван побара од Кина да престане со заканите

СВЕТОТ 20 мај 2024 09:15 часот

Новоименуваниот претседател на Тајван, Вилијам Лаи, ја повика Кина да престане да му се заканува на островот и ...

Емануел Макрон и кинескиот претседател Си Џинпинг

Макрон ќе побара од кинескиот претседател да изврши притисок врз Русија да ја прекине војната

СВЕТОТ 6 мај 2024 12:22 часот

Кинескиот претседател Си Џинпинг во понеделникот беше пречекан од францускиот претседател Емануел Макрон во Елисејската палата во Париз.