ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Канскиот фестивал 15

Блерта Зеќири

Презентацијата на ККК во Кан каде Косово беше претставено со „Патишта“

ПРЕКУ ФИЛМ 3 јуни 2024 година, 18:36 часот

Директорката на Кинематографскиот центар на Косово, Блерта Зеќири, беше поканета во емисијата „Он филм“ да раскаже се за...

Самир Карахода на снимање (Фото од архива)

Карахода: „На пат“ на три големи фестивали, долгиот филм е новиот предизвик

KULTURA 29 мај 2024 10:00 часот

Три големи фестивалски покани се веќе на маса за „Патот“, вратите се уште отворени, интересот на продукциите на...

Маси Таверас и Кели Роланд

Масиел Таверас сочувствувал со Кели Роланд по истиот инцидент во Кан

SHOWBIZ 27 мај 2024 10:05 часот

Познатата доминиканска актерка Масиел Таверас преку InstaStory ја пофали познатата пејачка Кели Роланд како „кралица“, откако...

Насловна страница на додатокот за култура на „Коха диторе“ од 26 мај 2024 година за филмот „Патот“ на Самир Карахода во Кан

„Палма е Арте“ бега од „патот“, оди на долго патување

Додаток за култура 26 мај 2024 08:15 часот

Романсата меѓу сексуалната работничка од Бруклин и синот на рускиот олигарх што води до брак ја...

Анора

„Анора“ ја освои „Златната палма“ во Кан

KULTURA 25 мај 2024 20:25 часот

Комичниот филм „Анора“ на режисерот Шон Бејкер ја доби главната награда на Канскиот филмски фестивал, „Златната палма“.

Кански филмски фестивал

„Патот“ останува без „Златната палма“

KULTURA 25 мај 2024 20:04 часот

Филмот „Патот“ не успеа на Косово да му ја донесе „Златната палма“ на Меѓународниот филмски фестивал во...

пат

Започнува церемонијата на доделување на наградите на Канскиот фестивал, Косово во конкуренција

KULTURA 25 мај 2024 19:25 часот

Започна церемонијата на доделување награди на Меѓународниот филмски фестивал во Кан. Косово се натпреварува со филмот...

Канскиот фестивал

Историската премиера на „Патот“ во Кан, Косово доби „Златна палма“

KULTURA 24 мај 2024 23:22 часот

Минатото и неговите неисцрпни последици секојдневно го погодуваат Балканот. Дериватите од 90-тите се дискурс насекаде дури и ...

КАНСКИ ФИЛМСКИ ПАЗАР

Екипата на „Руга“ слета во Кан, населена е трибината на Косово

KULTURA 22 мај 2024 23:55 часот

Екипата на филмот „Патот“, косовскиот филмски кандидат за „Златна палма“, веќе пристигна на Филмскиот фестивал во...

Кан

Премиерите го зафатија Кан, „Патот“ го осветлува екранот во петок

KULTURA 21 мај 2024 10:30 часот

Во Кан се одржува еден од најпрестижните филмски фестивали кој секоја година привлекува голем број посетители...

Заедничкиот штанд на Косово и Албанија на „Филм маркет“ на 77. издание на Канскиот филмски фестивал (Фото: ККК)

Косово во Кан е претставено како филмски потенцијал, зајакнато со „Патот“

KULTURA 16 мај 2024 23:08 часот

Подигнувањето на косовското знаме во Кан како светска престолнина на филмот веќе стана традиција, но годинава...

Жирито на 77. издание на Канскиот филмски фестивал, во вторник на црвениот тепих (Фото: AFP/Festival de Cannes/FB)

Кан на сјајот на отворањето и сенката на однапред предупредените скандали

KULTURA 14 мај 2024 23:24 часот

Црвениот тепих е распуштен, ѕвездите продефилираа, проекторите се вклучени, а Кан е светската филмска престолнина, бидејќи...

Кан

Започнува 77. издание на престижниот филмски фестивал во Кан

KULTURA 14 мај 2024 20:09 часот

Меѓународниот филмски фестивал во Кан се издвојува како еден од најатрактивните кинематографски настани во светот, каде што филмовите со...

Сцена од снимањето на „Руга“

„На пат“ во Кан - следната шанса на Косово за „Златната палма“

KULTURA 24 април 2024 08:00 ч

Кога Самир Карахода ќе започне проект, успехот е загарантиран. Најуспешниот филмски режисер на Косово, ни помалку...

пат

„Патот“ го враќа Косово на Канскиот филмски фестивал

KULTURA 23 април 2024 18:45 ч

Филмот „Патот“ го враќа Косово на еден од најголемите филмски фестивали во светот. Тоа е токму Самир Карахода ...