ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Феризај 39

Поглед од акцијата

Полициски акции во Пеќ и Урошевац, уапсени пет лица

HRONIKA 9 јули 2024 18:09 часот

Косовската полиција во вторник објави две полициски акции што се случија во Пеќ и Феризај за случаи...

Илустрација

Двајца исчезнати во Феризај

HRONIKA 30 јуни 2024 година, 08:38 часот

Косовската полиција во неделата објави за два случаи на исчезнување во градот Феризај Според 24-часовниот извештај, во еден...

Илустрација

Двајца градежни работници се повредени во Урошевац

HRONIKA 30 јуни 2024 година, 08:26 часот

Двајца мажи се повредени во саботата во Феризај додека работеле на стан во изградба, соопшти...

i

Имамовиќ се приклучува на Феризај

фудбал 29 јуни 2024 година, 13:04 часот

Клубот се врати во Суперлигата, Феризај, постигна договор за трансфер на босанскиот дефанзивец Ермин Имамовиќ „Удар во центарот на...

Една жена исчезнува

Исчезна девојка во Феризај

HRONIKA 23 јуни 2024 година, 08:34 часот

Маж од Урошевац пријавил во полиција дека неговата ќерка излегла од дома и не се знае дека...

„Поручникот од Инишмор“

„Поручникот од Инишмор“ не може да го победи насилниот човек

Додаток за култура 22 јуни 2024 година, 22:24 часот

Преку теророт, претставата „Поручникот од Инишмор“ се бори против тероризмот и ја сатиризира неговата природа. Со текст на...

Статуата на поранешниот британски премиер Тони Блер на плоштадот именуван по него во Феризај, свечено отворена во среда, 12 јуни

Феризајскиот „Тони Блер“ е критикуван и исмеан дури до Британија

KULTURA 14 јуни 2024 година, 22:02 часот

Неполни 24 часа по инаугурацијата, септември на поранешниот британски премиер, Тони Блер во Феризај стана предмет на критики и...

Агон Ќоса

Автор на статуата на Тони Блер: Критиката нема врска со реалноста, тоа е кампања

KULTURA 14 јуни 2024 година, 14:32 часот

Додека се појавија критики за статуата на поранешниот британски премиер Тони Блер што беше откриена во средата на 25-годишнината од ослободувањето...

Септември на Тони Блер во Феризај

Феризај го овековечи Тони Блер во бронза

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 12 јуни 2024 година, 19:48 часот

За поранешниот војник на ОВК Кемајл Бислими сè уште се свежи сеќавањата од пред 25 години. Тие стануваат повеќе...

Гентри Лимани

Лимани се приклучува на Феризај

фудбал 12 јуни 2024 година, 19:45 часот

Гентри Лимани му се приклучи на Феризај. Во средата му беше врачен дресот на клубот кој се врати во Суперлигата, Феризај....

Основен суд Феризај

Куќен притвор на лицето кое наводно му нанело фатални повреди на таткото

HRONIKA 10 јуни 2024 година, 16:21 часот

Едномесечен куќен притвор на осомничениот Ш.К., одреди Основниот суд во Урошевац. кој е осомничен...

Шпионски агент на КИА

Од домовите на осомничените за шпионажа биле запленети оружје и воени маски

HRONIKA 6 јуни 2024 година, 08:51 часот

Косовската полиција соопшти детали за апсењето на двајца осомничени за шпионажа во регионот на Феризај.

Мурал Фест

„Мурал фест“ ги бои јавните простори за еманципација на жената

ЕКСПРЕС 4 јуни 2024 година, 19:18 часот

„Мурал фест“ кој со првото издание дојде со јасна мисија: преку уметноста да упатува пораки до општеството. Тие ...

Арсим Абази - Феризај

Феризај одлучува со кој тренер ќе се појави во Суперлигата

фудбал 31 мај 2024 12:49 часот

Арсим Абази ќе го предводи тимот на Феризај во фудбалската суперлига на Косово. Абази беше тренер и во месеците ...

КДИ - транспарометар - Липјани

КДИ: Липјани, Дренаси, Феризај и Призрен – најтранспарентни општини во 2023 година

Арбери 30 мај 2024 11:42 часот

Липјани, Дренаси, Феризај и Призрен се прогласени за најтранспарентни општини за 2023 година од страна на Демократскиот институт на Косово (КДИ), на...

Фото: Илустрација

Тројца повредени во сообраќајна несреќа во Феризај

HRONIKA 27 мај 2024 20:15 часот

Три лица се здобиле со телесни повреди како последица на сообраќајна несреќа меѓу три автомобили во Урошевац.

Уапсен

Уапсен 28-годишен Албанец во Урошевац, осомничен е дека ограбил пет локали во текот на ноќта

HRONIKA 25 мај 2024 14:02 часот

Косовската полиција соопшти дека го уапсила Е.Д., државјанин на Албанија, кој вршел кражба...

АПСЕЊЕ

Уапсен за кражба на мотор, осомничениот во Урошевац се покажа дека е рецидивист

HRONIKA 15 мај 2024 21:39 часот

Во средата во Урошевац е уапсено лице под сомнение дека пред четири дена украло моторцикл. Полицијата има ...

Косовска полиција

Пациент е пронајден мртов во Феризај

HRONIKA 11 мај 2024 08:56 часот

Српска државјанка е пронајдена мртва во петокот во Феризај Полицијата во 24-часовниот извештај соопшти дека била...

ФерФилм

„ФерФилм“ го затвора 12-тото издание со 143 кратки филмови

ЕКСПРЕС 8 мај 2024 12:36 часот

Меѓународниот филмски фестивал „ФерФилм“ пет дена ја носи светската кинематографија во Феризај. Во јавноста се откриени филмски наративи...