ФИФА Евро 2024 KOHA.net

енвер Робели 23

Историјата се подели со длето

Изгледа 25 јуни 2024 година, 07:00 часот

Прославите и импровизациите по повод 25-годишнината од ослободувањето на Косово завршија кон средината на овој месец. Немаше ...

Пред очите на светот во служба на Путин

Изгледа 18 јуни 2024 година, 08:00 часот

„Убиј го некако“ – со овие зборови американскиот претседател Доналд Трамп се обиде да го запре проектот „Северен тек 2“. Преку...

Фрагменти од слободата

Изгледа 12 јуни 2024 година, 08:52 часот

1. Во „Англиски фрагменти“ германскиот поет Хајнрих Хајне пишува: „Англичанецот ја сака слободата како своја законска сопруга. Таа е...

21 година, ветување – во кое речиси никој на Балканот не верува во 2024 година

Изгледа 11 јуни 2024 година, 08:00 часот

Времето беше убаво и топло на 19 јуни 2003 година, но Ибрахим Ругова сепак го носеше својот шал...

Екстремен бран низ Европа

Изгледа 10 јуни 2024 година, 09:04 часот

Неделните избори за Европскиот парламент покажаа дека под површината на европските општества врие растечкиот екстремизам....

Упадот на исламистите не е доволно

Изгледа 4 јуни 2024 година, 11:24 часот

1. Лицето на теророт Како изгледа лицето на теророт? Главно вака: маж со брада, панталони преку нозете,...

Институтот за кашели од Љубљана, австриска дипломатска академија и улогата на руската тајна служба

Изгледа 4 јуни 2024 година, 08:00 часот

„Институт со двајца работници и 100 шпекулации: Љубљански ИФИМЕС не нуди сериозни анализи“. Ова е насловот на еден...

Старицата која сите ги нервира

Изгледа 28 мај 2024 08:00 часот

1. Германските политичари кои ја поддржуваат Украина водат опасен живот. Истакнатата пратеничка Мари-Агнес Штрак-Зимерман од Либералната партија (ФДП) изјави за ...

Мала победа за жртвите на српскиот геноцид

Изгледа 23 мај 2024 18:28 часот

1. Ладнокрвноста со која српскиот претседател ширеше низа лаги кога зборуваше на Генералното собрание на ОН...

Виновници за ќорсокак

Изгледа 21 мај 2024 08:00 часот

Можеби е потребна хронологија за да се види зошто многу прашања и работа на Косово не одат добро. Во 2015 година:...

Република споменици

Изгледа 14 мај 2024 08:00 часот

На крајот на ноември 2020 година, во трговски центар на важен косовски град, септемвриската...

Зошто победи ВМРО?

Изгледа 9 мај 2024 16:29 часот

Пред седум години, македонските социјалдемократи победија на изборите и ја испратија во опозиција конзервативната (националистичка) ВМРО, која беше дискредитирана од ...

На крајот, корупцијата сите ги носи на земја

Изгледа 7 мај 2024 08:00 часот

Во превод од латински, зборот корупција значи „поткуп“, „зло“, „колапс“. Кога се зборува за корупција во контекст на државата, тоа значи дека ...

министер за туризам

Изгледа 4 мај 2024 17:36 часот

Не само во Ѓаковица, туку и во Калабрија, деновиве е откриен споменик на Скендербег. Албанските национални херои се изморени...

Без независни медиуми, демократијата умира

Изгледа 30 април 2024 08:00 ч

Без независни медиуми, демократијата умира. Без читателите кои се подготвени да платат за информациите што ги даваат ...

Во ЕУ, но сепак со балкански „ликови“.

Изгледа 23 април 2024 08:02 ч

За повеќето Хрвати е важно другите, особено оние кои доаѓаат од земји кои некогаш имале ...

Косовска историја на егзил или: како Смира слета во Женева?

Изгледа 21 април 2024 12:35 ч

1. Според Речникот на албанскиот јазик, зборот Смире значи алчност. Позитивно формулирано можеме да кажеме: во однос на организацијата и соработката...

Убиени жени: некои случаи од дијаспората во Швајцарија

Изгледа 17 април 2024 20:00 ч

1. Шест дена пред кривичното дело Ш. С., бил прашан од швајцарски полицаец дали имал намера да ја убие сопругата...

За среќната уметност на конфузија

Изгледа 16 април 2024 08:00 ч

Уметноста на збунетост е кога ќе погрешите една работа со друга. Така некако. На пример кога ќе ја збуните Словенија...

Сонот за калифатот: опасноста што ја претставува дијаспората од „исламот“ на фанатиците

Изгледа 13 април 2024 13:54 ч

Кога на почетокот на март 15-годишник со нож избодел и за малку ќе убиел Евреин во Цирих,...