KOHA.net

Доника Гервала 46

Министерката за надворешни работи, Доника Гервала

Гервала отвора сомнеж дали убиениот во Србија е Хајризи

Арбери 24 јули 2024 19:14 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала, во средата покрена сомнеж за информациите на српските власти дека...

Министерката за надворешни работи, Доника Гервала

Гервала: Актерите во ЕУ работат на поделба на Србите во Косово

Арбери 24 јули 2024 15:25 часот

Министерката за надворешни работи Доника Гервала изјави дека актерите во Европската унија работат на поделба на заедницата...

Доника Гервала

Се намалуваат таксите за конзуларни услуги во амбасадите

Арбери 24 јули 2024 15:25 часот

Министерката за надворешни работи Доника Гервала во средата соопшти дека значително ги намалиле давачките за конзуларни услуги во амбасадите на...

Министерство за надворешни работи и дијаспора (МПЈД)

МНР има намера да ги дисциплинира дипломатите преку „Дипломатскиот инспектор“

Арбери 22 јули 2024 19:20 часот

Функцијата „Дипломатски инспектор“ е меѓу многуте измени што МНР и дијаспора има намера да ги направи...

Министерката за надворешни работи, Доника Гервала

Гервала: Народот на Косово му е благодарен на Бајден

Арбери 21 јули 2024 21:09 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора Доника Гервала рече дека народот на Косово се восхитува и ќе...

Јоко Камикава

Камикава: Економскиот развој е суштински за мирот и стабилноста во регионот

Арбери 19 јули 2024 20:53 часот

На 15-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Косово и Јапонија, шефот на дипломатијата на оваа земја Јоко Камикава го посети...

Камикава Јоко и Албин Курти

Јапонскиот главен дипломат го очекува Курти е Гервала

Арбери 19 јули 2024 16:51 часот

Министерката за надворешни работи на Јапонија, Камикава Јоко, во петокот попладне допатува на Косово, каде што беше примена од...

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала и американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховение

Гервала-Ховениери: Потребна е поинтензивна соработка меѓу Косово и САД

Арбери 18 јули 2024 23:33 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала, во четврток се сретна со американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер. ...

Доника Гергала - Хакан Фидан

Гервала се сретна со турскиот колега, разговараа за зајакнување на соработката

Арбери 1 јули 2024 09:42 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала се сретна со министерот за надворешни работи на Турција, Хакан Фидан.

Мирослав Лајчак

Лајчаку не одговара на прашањето за што се разговара во Брисел

Арбери 29 јуни 2024 година, 19:15 часот

Европскиот емисар за дијалог, Мирослав Лајчак, во саботата не одговори на прашањето на модераторот, на панелот за дискусија во рамките на...

Доника Гервала

Гервала за членство во Советот на Европа: Косово секогаш мора да ги надминува барањата

Арбери 29 јуни 2024 година, 16:09 часот

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала, изјави дека од Косово секогаш се бара да ги надмине барањата за...

Доника Гервала - Министерство за правда

Гервала учествува на Форумот во Дубровник

Арбери 29 јуни 2024 година, 10:00 часот

Министерката за надворешни работи Доника Гервала отпатува во Хрватска за да учествува на Форумот во Дубровник.

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала и лидерот на групата на народни партии во Парламентарното собрание на Советот на Европа, Давор Иво Штиер

Гервала се среќава со Стиер, фокусирајте се на членството во КиЕ

Арбери 27 јуни 2024 година, 17:25 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора, Доника Гервала, во четвртокот се сретна со хрватскиот пратеник, лидер на групата на...

Доника Гервала и Габриелиус Ландсбергис

Гервала: Комитетот на министри треба да се состане и да гласа за членство на Косово во Советот на Европа

Арбери 25 јуни 2024 година, 21:24 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора (МПЈД), Доника Гервала се сретна со претседателот на Комитетот на министри на Советот...

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала

Гервала: Најдобар одговор на руската агресија, интеграција на проевропските држави

Арбери 24 јуни 2024 година, 19:11 часот

На редовниот состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија, во понеделник во Луксембург, потребата за интеграција...

Доника Гервала

Гервала во Виена ја покренува потребата од конкретни акции за стабилноста на Западен Балкан

Арбери 22 јуни 2024 година, 09:41 часот

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала, ја истакна потребата од преземање конкретни активности за зачувување на...

Борел со главните дипломати

Борели се среќава со главните дипломати од Западен Балкан, Гервала лобира за членство

Арбери 21 јуни 2024 година, 10:54 часот

Високиот претставник за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, се сретна со министрите за надворешни работи на државите од...

Доника Гервала и Моше Арбел

Косово и Израел потпишаа договор за укинување на визите од 19 септември

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 18 јуни 2024 година, 19:10 часот

Со договорот потпишан во Приштина меѓу министерката за надворешни работи, Доника Гервала и израелскиот министер за внатрешни работи, Моше...

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Гервала

Гервала: Се поклонуваме пред ослободителната војна на хероите

Арбери 12 јуни 2024 година, 10:10 часот

Министерката за надворешни работи и дијаспора (МПЈД), Доника Гервала, им ја честиташе на граѓаните 25-годишнината од...

Министерката за надворешни работи, Доника Гервала

Гервала: Позицијата на Борел е непринципиелна кон темите меѓу Косово и Србија

Арбери 9 јуни 2024 година, 12:20 часот

Косовската министерка за надворешни работи Доника Гервала изјави дека Косово ги исполнило сите барања на Европската унија за...