KOHA.net

Бенјамин Нетанјаху 13

Џо Бајден

Бајден: Потрагата по апсењето на лидерите на Израел е скандалозна

СВЕТОТ 20 мај 2024 20:18 часот

Претседателот на САД, Џо Бајден, ја нарече скандалозна одлуката на главниот обвинител на МКС да бара налози за апсење на водачите...

Бенјамин Нетанјаху

Главниот обвинител на МКС бара апсење на лидерите на Израел и Хамас

СВЕТОТ 20 мај 2024 14:04 часот

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka bërë kërkesë që të lëshohen fletarreste për kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe liderin...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган остар кон Нетанјаху: Дури и Хитлер би му завидувал

СВЕТОТ 12 мај 2024 14:00 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху со „геноцидните методи“ применети во...

Бенјамин Нетанјаху -

Нетанјаху по предупредувањето на САД: Ќе се бориме со нокти и заби ако треба

СВЕТОТ 9 мај 2024 20:31 часот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, во четвртокот изјави дека неговата земја „ќе стои“ сама ако мора да ...

Бенјамин Нетанјаху и Џо Бајден

Бајден вели дека го предупредил Нетанјаху за ризикот од застој во Газа

СВЕТОТ 9 мај 2024 09:25 часот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека го предупредил премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху за ризикот од застој во...

Бенјамин Нетанјаху

Израел одлучи да ги затвори канцелариите на Ал Џезира

СВЕТОТ 5 мај 2024 14:22 часот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека неговата влада едногласно гласала за затворање на локалните канцеларии на...

Бенјамин Нетанјаху

Аларм во Израел за извештаите дека МКС планира да преземе мерки во врска со Газа

СВЕТОТ 2 мај 2024 23:24 часот

Израелските власти се многу загрижени поради тоа што Кривичниот суд на Обединетите нации планира да издаде налози за апсење на ...

Џо Бајден и Бенјамин Нетанјаху

Бајден разговара со Нетанјаху додека се зголемува притисокот врз Израел поради Рафах

СВЕТОТ 29 април 2024 08:27 ч

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден во неделата имал телефонски разговор со премиерот...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган го спореди Нетанјаху со Хитлер: Тој нема да ја избегне правдата

СВЕТОТ 23 април 2024 16:42 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го спореди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, велејќи дека...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху: Кој ќе не повреди, ние ќе го повредиме

СВЕТОТ 11 април 2024 13:59 ч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во четвртокот изјави дека „кој ќе не повреди нас, ние ќе го повредиме него“. Коментарите на ...

Американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Бајден: Нетанјаху греши

СВЕТОТ 10 април 2024 08:46 ч

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден изјави дека верува оти премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху е...

Американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Бајден-Нетанјаху: Поддршката на САД зависи од новите чекори на Израел

СВЕТОТ 4 април 2024 23:13 ч

Претседателот на САД, Џо Бајден, оствари телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Како што е направено...

Израелски демонстранти против премиерот Бенјамин Нетанјаху

Илјадници демонстранти бараат соборување на Нетанјаху, тие исто така бараат ослободување на израелските заложници во Газа

СВЕТОТ 1 април 2024 11:34 ч

Војната поттикна илјадници демонстранти по шест месеци повторно да излезат на улиците за да протестираат против премиерот на ...