KOHA.net

ЗДРУЖЕНИЕ 25

Самото Косово одлучи да го отфрли нацртот на Асоцијацијата пред да влезе во Советот на Европа

Изгледа 20 мај 2024 08:00 часот

На 10 април, односно цела недела пред Парламентарното собрание да го изгласа извештајот за препораката за членство на...

Елизабет Ален - американски потсекретар за јавна дипломатија

Американскиот потсекретар: Здружението е суштински чекор кон евроатлантскиот пат за Косово

Арбери 19 мај 2024 10:51 часот

Американскиот потсекретар за јавна дипломатија, Елизабет Ален, на заедничката прес-конференција во Приштина со претседателката на Косово, Вјоса...

Советот на Европа

Не се очекува дека Комитетот на министри ќе го отстрани условот за Здружението

Арбери 18 мај 2024 20:13 часот

Условот за испраќање на нацрт-статутот на Асоцијацијата до Уставниот суд во замена за членството на Косово во Советот на Европа...

Џералд Кнаус

Кнаус: Министрите за надворешни работи да закажат вонреден состанок за Косово

Арбери 17 мај 2024 08:57 часот

Џералд Кнаус од Европската иницијатива за стабилност изјави дека е лудост да се запре напредокот на Косово кон членство во...

влада

Од прагот на KiE до неизвесност

Арбери 17 мај 2024 07:49 часот

Од „чекор“ до „не се знае кога“! Вака скршна патот на Косово кон Советот на Европа во...

Петар Стано

ЕУ: Нацртот на Лајчак има поддршка од земјите членки, предупредувањата на Косово се нејасни

Арбери 16 мај 2024 20:39 часот

Европската унија нема доволно знаење за можната содржина на нацртот за кој предупреди дека ќе направи ...

Авни Спахиу - поранешен амбасадор во САД

Спахиу: Очекувањата со доаѓањето на Бајден беа големи, но се покажаа дека се измами

Арбери 16 мај 2024 20:25 часот

Поранешниот амбасадор на Косово во Соединетите Американски Држави, Авни Спахиу изјави дека очекувањата на Косово со доаѓањето на...

Албин Курти

Заложбата на Владата за нацрт-статутот не се очекува да има влијание врз гласањето

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 16 мај 2024 19:22 часот

Заложбата на Владата за изготвување на нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство не се очекува да даде ефект кон ...

Доника Гервала-Шварц на прес-конференција

Владата ветува дека нацрт-статутот на Здружението ќе го испрати до Уставниот суд до крајот на мај

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 16 мај 2024 19:15 часот

Премиерот Албин Курти стави крај на 11-годишниот „бунт“ против Заедницата на општини со српско мнозинство со ветувањето дека ќе формира...

Александар Вучиќ

Вучиќ најавата на Косово за нацрт-статутот на Здружението ја нарече „уште една измама“.

Арбери 16 мај 2024 15:34 часот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најавата на Косово дека има намера да направи „измама и несериозен напор“ ја нарече...

Арбен Гаши, ЛДК

Писмото на Гервала до Здружението ЛДК го смета политички и тактички погрешно

Арбери 16 мај 2024 10:47 часот

Шефот на пратеничката група на Демократската лига на Косово, Арбен Гаши изјави дека писмото на министерката за надворешни работи, Доника...

Цртан филм изработен од Јетон Микуловци

Владата го подготвува предлог-статутот за Здружението, до крајот на мај ќе го испрати до Уставниот суд

Арбери 16 мај 2024 08:56 часот

Министерката за надворешни работи, Доника Гервала, во писмо упатено до претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Теодорос Русопулос, има...

Шкодран Рамадани

Рамадани: Да се ​​живее Здружението без бенефиции е катастрофа за Косово

Арбери 15 мај 2024 23:30 часот

Шкодран Рамадани, аналитичар, рече дека прашањето за динарот, колку и да е проблематично за северот, е помалку важно ...

Крешник Ахмети

Ахмети: Советот на Европа се користи како лост за притисок врз Косово

Арбери 14 мај 2024 19:29 часот

Заменик министерот во МНР Крешник Ахмети изјави дека некои земји го користат Советот на Европа како лост...

Бујар Дуголи

Дуголи: Косово да не прифати никакви услови за членство во Советот на Европа

Арбери 13 мај 2024 18:32 часот

Професорот на Универзитетот во Приштина, Бујар Дуголи, изјави дека Косово не треба да прифаќа никакви услови во врска со...

Купи Canaj

Чанај: Ако не одиме напред со Здружението, ќе останеме во статус кво

Арбери 10 мај 2024 23:33 часот

Поранешниот дипломат Блерим Чанај предупреди дека доколку не се преземат чекори за формирање на Асоцијацијата, тогаш Косово ќе остане ...

Зграда на Владата

Опозицијата го критикува Курти, го повикува да ги слуша западните земји за Асоцијацијата

Арбери 9 мај 2024 19:17 часот

Пратениците од опозициските партии го критикуваа премиерот Албин Курти еден ден откако тој изјави дека Косово не прифаќа условување со ...

Зградата на Советот на Европа

Последици во дијалогот се очекуваат од евентуалното нечленство на Косово во Советот на Европа

Арбери 9 мај 2024 19:12 часот

Неизвесностите за иднината на дијалогот Косово-Србија уште повеќе ќе се продлабочат со условувањето што му е направено на Косово...

Габриел Ескобар

Ескобар: Постои загриженост дека членството во КиЕ без Асоцијацијата би го одложило неговото формирање

Арбери 8 мај 2024 16:02 часот

Косово треба да ги слуша своите западни партнери кои испратија слични пораки доколку сака да се приклучи на меѓународните механизми, вклучително и ...

Зградата на Советот на Европа во Стразбур

Франција и Германија бараат нацрт-асоцијацијата да оди до Уставниот суд

Арбери 7 мај 2024 19:05 часот

Две од најмоќните држави на Европската унија (ЕУ) - Германија и Франција, останаа на позицијата за...