ФИФА Евро 2024 KOHA.net

јаболко 18

Компанијата Apple

Apple и Meta во преговори за партнер во вештачката интелигенција

TECH 24 јуни 2024 година, 09:26 часот

„Епл“ и „Мета“-мајката на „Фејсбук“ разговараа за партнерство во областа на вештачката интелигенција, објави „Ројтерс“ во понеделникот.

Компанијата Apple

Apple и Meta ќе се соочат со обвиненија од ЕУ за кршење на правилата

TECH 16 јуни 2024 година, 15:59 часот

Технолошките компании Apple и Meta Platforms ќе се соочат со обвиненија за непочитување на историските правила на Европската унија кои...

Компанијата Apple

Apple ги подобрува Siri и оперативниот систем со ChatGPT

TECH 10 јуни 2024 година, 23:09 часот

Apple ќе го зајакне гласовниот асистент „Siri“ и оперативните системи на iPhone и Mac со „ChatGPT“, додека...

Nvidia

Nvidia го престигна Apple и стана втора највредна компанија во светот

TECH 6 јуни 2024 година, 08:44 часот

Пазарната вредност на Nvidia надмина 3 трилиони долари, надминувајќи го технолошкиот гигант Apple и производителот на чипови...

Компанијата Apple

Apple е обвинет за снабдување со минерали од конфликтните зони во Конго

TECH 22 мај 2024 19:07 часот

Меѓународните адвокати кои ја застапуваат владата на Демократска Република Конго во средата изјавија дека имаат докази собрани од...

iPhone

Корисниците на iPhone се жалат дека старите фотографии се враќаат со новата верзија на iOS

TECH 18 мај 2024 14:36 часот

Некои корисници на iPhone објавија дека избришаните фотографии, вклучувајќи ги и оние стари повеќе од еден месец, се ...

Јаболко

Apple се повлекува откако рекламата уништи инструменти

TECH 10 мај 2024 08:06 часот

Apple се извини по бурните реакции за рекламата со предмети, вклучувајќи музички инструменти и книги,...

Компанијата Apple

Apple воведува нови iPad-и

TECH 8 мај 2024 15:09 часот

Apple во вторник ја претстави новата генерација на iPad Pros и Airs – модели кои ќе имаат процесори...

Јаболко

Apple со најголем пад на продажбата во една година

TECH 3 мај 2024 08:46 часот

Продажбата на iPhone е намалена на речиси секој пазар во светот, покажуваат најновите резултати на Apple. Технолошкиот гигант...

iPhone и Apple

Корисниците се жалат дека не се предупредени, Apple вели дека го решаваат проблемот

TECH 1 мај 2024 21:20 часот

Apple соопшти дека работи на отстранување на проблемот поврзан со такт со аларм, бидејќи...

iPhone 16

Протекуваат детали за дизајнот на iPhone 16 Pro

TECH 30 април 2024 09:17 ч

Досега имаше неколку извештаи за дизајнот на новата серија телефони на гигантот Apple, iPhone 16. Неодамна,...

Samsung

Samsung повторно го симна Apple од тронот

TECH 17 април 2024 08:41 ч

Откако извесно време беше престигнат од Apple, Samsung се врати на тронот како најголем производител на телефони...

Компанијата Apple

Apple ја гледа борбата во Кина, Samsung излегува на врвот

TECH 15 април 2024 11:33 ч

Технолошката компанија Apple го загуби првото место како производител на телефони, рангирајќи се под Samsung Ова се случи бидејќи...

Јаболко

Apple предизвика контроверзии со емотиконот со палестинското знаме

СВЕТОТ 10 април 2024 19:35 ч

Apple беше критикуван откако на корисниците на iPhone автоматски им се предлага палестинското знаме кога пишуваат „Ерусалим“.И Израелците и Палестинците...

iPhone 16

Револуција во iPhone 16?

TECH 6 април 2024 21:42 ч

Наводно, Apple размислува да донесе големи промени во дизајнот на новиот iPhone. Врз основа на некои шпекулации на ...

Јаболко

Apple отпушти повеќе од 600 работници

TECH 6 април 2024 08:19 ч

Apple отпушта повеќе од 600 работници во Калифорнија, што го означува првиот голем бран на...

iPhone

iPhone 16 доаѓа во различни бои

TECH 30 март 2024 година 14:45 часот

Во моментов, iPhone 15 Pro и 15 Pro Max се достапни во четири бои. Според извори, една од боите ќе биде отстранета ...

Фото илустрација

Се очекува iPad Pro да биде претставен во мај

TECH 29 март 2024 година 09:26 часот

Добавувачите надвор од САД, на технолошката компанија Apple, го зголемија производството на нови модели на iPad, кои се планирани...