ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Албин Курти 283

Премиерот Албин Курти на состанокот на косовската влада

Владата го брани Законот за МОС и покрај меѓународните критики

Арбери 11 јули 2024 22:29 часот

Владата на Косово го бранеше Законот за независна комисија за медиуми, кој во четвртокот го изгласаа пратениците на...

Рамуш Харадинај, ААК

Харадинај за „Контур Глобал“: Курти и неговата клика се криминалци

Арбери 11 јули 2024 11:21 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека премиерот Албин Курти и неговата клика што ...

тим

Курти и Нусбаумер зборуваат за соработката меѓу Швајцарија и Косово

Арбери 11 јули 2024 09:34 часот

Премиерот Албин Курти и претседателот на Националниот совет на Швајцарија, Ерик Нусбаумер разговараа за билатералните односи, економската соработка и...

Албин Курти

Курти: Меѓународните треба да извршат притисок врз Србија да ги повлече базите од границата со Косово

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 10 јули 2024 19:10 часот

Премиерот Албин Курти инсистираше на тоа дека Србија има тенденции за проширување на својата територија и побара од меѓународната заедница да ...

Харадинај

Харадинај - Куртит: Докажувате дека сте подла личност

Арбери 10 јули 2024 17:50 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, реагираше на прашањето за договорот со „Кунтур Глобал“ откако Владата...

Албин Курти, владина седница

Косово го прогласува 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Арбери 10 јули 2024 14:35 часот

Владата на Косово во среда го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Милош Вучевиќ

Вучевиќ: Изјавите на Курти за воените бази се „фантазмагорија“

Арбери 10 јули 2024 14:12 часот

Премиерот на Србија, Милош Вучевиќ изјавите на косовскиот премиер Албин Курти дека Србија развива...

КУРТИ ПЕЦИ

Курти и Пеци се убедени дека нема да има потреба од увоз на пченица

Арбери 10 јули 2024 12:53 часот

Косовскиот премиер Албин Курти заедно со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој, Фатон Пеци, во среда го посетија...

Албин Курти

Свечено се реновираат во Урологија, Курти: 20 години немало инвестиции, туку деградација

Арбери 10 јули 2024 10:33 часот

Над 1 милион евра чини реновирањето на Клиниката за урологија при Универзитетскиот клинички центар на Косово, што...

Премиерот Албин Курти

Курти повика на притисок врз Белград да ги отстрани воените бази од границата

Арбери 9 јули 2024 20:01 часот

Премиерот Албин Курти побара од меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија да ги отстрани воените бази околу границата со...

Премиерот Албин Курти

Курти: Ерата на неказнивост на српските злосторства мора да заврши

Арбери 8 јули 2024 20:02 часот

Косовскиот премиер Албин Курти ја одбележа 25-годишнината од убиството на браќата Ил, Агрон и Мехмет Битиќи од страна на српските власти.

Албин Курти и Еди Рама

И годинава не се очекува да се сретнат владите на Косово и Албанија поради несогласувања

Арбери 8 јули 2024 19:01 часот

И годинава не се очекува да се сретнат владата на Косово и онаа на Албанија, поради несогласувања, премиерот на Косово, Албин Курти,...

Рамуш Харадинај

Харадинај: Курти го отстрани Косово од ЕУ и НАТО

Арбери 7 јули 2024 19:36 часот

Шефот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека премиерот Албин Курти го напуштил Косово...

Албин Курти

Курти: Ништо не му служи на мирот повеќе од членството на Косово во ЕУ и НАТО

Арбери 7 јули 2024 16:09 часот

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека ништо не им служи на мирот и безбедноста на регионот и Европа колку што...

Курти и Вучиќ

Вучиќ: Курти тешко ја носи униформата и се однесува како малиот Зеленски

Арбери 5 јули 2024 16:26 часот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, коментирајќи го мислењето на косовскиот премиер Албин Курти во американскиот весник „Њујорк тајмс“...

Премиерот на Србија, Милош Вучевиќ

Српскиот премиер: Колумната на Курт во Њујорк е каталог на лаги, ние сме столб на стабилноста

Арбери 5 јули 2024 14:24 часот

Премиерот на Србија, Милош Вучевиќ, во петокот изјави дека неговата земја е столб на стабилноста на Западен Балкан и...

Албин Курти

Курти: Заканите за Косово се зголемуваат, нов фронт на Балканот би им послужил на Русија и Србија

Арбери 5 јули 2024 10:39 часот

Премиерот Албин Курти изјави дека заканите за безбедноста на Косово се зголемуваат, бидејќи според него, тоа е во ...

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел и премиерот Албин Курти

Кој е виновен за застојот во дијалогот Косово-Србија?

Арбери 4 јули 2024 23:29 часот

Средбите одржани неодамна во рамките на дијалогот меѓу Косово и Србија, било на високо ниво или во...

Потпретседателката на Демократската партија на Косово, Мимоза Ахметај

Ахметај: Трите услови на Курт во Брисел беа популизам

Арбери 3 јули 2024 17:59 часот

Потпретседателката на Демократската партија на Косово, Мимоза Ахметај изјави дека трите услови поставени од премиерот Албин Курти минатата недела ...

Албин Курти

Курти: Барањето за трансфер на уапсените од Србија, во духот на Основниот договор

Арбери 1 јули 2024 18:32 часот

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Незир Мехметај, Хасан Дакај, Садик Дураку и Тефик Мустафа се наоѓаат во затвори...