ФИФА Евро 2024 KOHA.net

ААК 24

Собранието на Приштина

ЛДК со коалициски договор со ААК во Приштина

Арбери 15 јули 2024 11:05 часот

Демократската лига на Косово (ЛДК) постигна договор за коалиција со Алијансата за иднината на Косово (ААК) во Приштина ААК во...

уставен суд

ААК ќе го испрати новиот Статут на УП до Уставниот суд

Арбери 12 јули 2024 14:15 часот

Пратеникот на Алијансата за иднината на Косово, Шемседин Дрешај рече дека ќе го испратат Статутот на...

Харадинај

Харадинај - Куртит: Докажувате дека сте подла личност

Арбери 10 јули 2024 17:50 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, реагираше на прашањето за договорот со „Кунтур Глобал“ откако Владата...

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај со претставникот на СБАШК, Рахман Јашарај

Харадинај му вети на СБАШК зголемување на платите на наставниците за 50%.

Арбери 10 јули 2024 14:42 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај го повтори ветувањето за зголемување на платите за 50 отсто, за...

Бесник Тахири

Тахири: Законодавната програма на оваа влада, најголемиот неуспех во историјата на Косово

Арбери 30 јуни 2024 година, 14:43 часот

Алијансата за иднината на Косово (ААК) го критикуваше, како што соопшти, неисполнувањето на законодавната агенда од страна на Владата на Курти.

ААК

ААК ветува зголемување на платите за 50 отсто на работниците во образованието

Арбери 21 јуни 2024 година, 16:50 часот

Алијансата за иднината на Косово вети зголемување на платите на вработените во образованието на сите нивоа за 50...

Бесник Тахири

Тахири-Куртит: Поминаа 4 години со рими

Арбери 17 јуни 2024 година, 21:13 часот

Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири, реагираше на изјавата на премиерот Курти...

Бесник Тахири

Тахири: Курти го прифати Здружението, не го основа поради изборите

Арбери 15 јуни 2024 година, 11:39 часот

Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири, вели дека премиерот Албин Курти прифатил...

Бесник Тахири

Тахири: Декларацијата на „Сесрпското собрание“ го потврдува менталитетот на Милошевиќ

Арбери 8 јуни 2024 година, 23:04 часот

Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири изјави дека изјавата на т.н.

Рамуш Харадинај - ААК

Харадинај го обвинува Курти дека ја изневерил довербата на граѓаните

Арбери 2 јуни 2024 година, 21:33 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Албин Курти изјави дека актуелната влада и нанесува штета на државата и...

Бесник Тахири

Тахири: Курти не се откажува од црните џипови кои некогаш ги „мразеше“

Арбери 2 јуни 2024 година, 14:28 часот

Шефот на пратеничката група на ААК, Бесник Тахири изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти „не сака да ја отстрани ...

Бесник Тахири - Време Кадријај

ААК ја обвинува Владата дека не работи на олеснување на гласањето од дијаспората

Арбери 22 мај 2024 13:29 часот

Алијансата за иднината на Косово ја обвини Владата на Курти дека не работи на олеснување на процесот на гласање...

аак

ААК: Не гласаме за распуштање на Собранието, туку за разрешување на премиерот

Арбери 16 мај 2024 10:58 часот

Пратеникот на Алијансата за иднината на Косово, Тиме Кадријај изјави дека нема да гласаат за распуштање на Собранието,...

Бујар Дуголи - 60 минути ктв

Внатрешниот политички дијалог според Бујар Дугол

60 МИНУТИ 14 мај 2024 15:13 часот

Исмет Криезиу - КДИ

Криезиу: Доколку ЛДК и ААК не се залагаат за оставка на Курти, ќе чекаат до крајот на мандатот

Арбери 14 мај 2024 12:30 часот

Директорот на Демократскиот институт на Косово, Исмет Криезиу изјави дека доколку двете опозициски партии, Демократската лига на Косово и ...

Бесник Тахири

Тахири: Распуштање на Собранието само по разрешување или оставка на Курти

Арбери 14 мај 2024 11:08 часот

Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири изјави дека распуштањето на Собранието може да...

Рамуш Харадинај

Харадинај: Ја поддржуваме иницијативата за распуштање на Собранието дури по оставката на Курт

Арбери 13 мај 2024 22:38 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека без иницијатива за распуштање на Собранието...

Рамуш Харадинај - ААК

Денот на мачениците во Раховец, Харадинај: Жртвата на паднатите е трајна

Арбери 12 мај 2024 18:36 часот

Шефот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го одбележа Денот на мачениците во Раховец, велејќи дека битките...

Рамуш Харадинај

Харадинај ја одби поканата на Курт

Арбери 11 мај 2024 18:37 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај ја одби поканата на премиерот Албин Курти да се сретне со...

Арбер Реџај

Реџај: Дијалогот мора да се ремоделира

Арбери 5 мај 2024 09:10 часот

Пратеникот на Движењето Ветевендосје, Арбр Реџај, во изјава за „Економија онлајн“ порача дека треба да се преобликува дијалогот Косово-Србија.