ФИФА Евро 2024 KOHA.net

LIFESTYLE

9 начини за слабеење без вежбање

Со оглед на тоа што на многу луѓе им е тешко да вежбаат или не можат да одат во теретана, нутриционистите дадоа неколку препораки како да ослабнете без вежбање.

Прв совет бавно е јадењето. Долгото џвакање го прави процесот на јадење побавен што овозможува храната подобро да се вари. Брзото џвакање предизвикува голтање на парче леб без добро џвакање, што создава потешкотии во дигестивниот процес во желудникот. Јадењето побавно помага побрзо да се чувствувате сити со внесување на помалку калории. Диететичарите велат дека овој начин е ефикасен за слабеење, пренесува „HealthLine“.

Вториот совет е да јадете помалку калорична храна без да ја наполните чинијата. Мала чинија ви помага да јадете помалку бидејќи кога се служи храната изгледа дека има повеќе. Од друга страна, кога малку храна се служи на голема чинија, ве тера да сакате да додадете повеќе храна во неа.

Третиот совет е да се консумираат повеќе протеини бидејќи создаваат чувство на ситост без многу потреба да се консумираат непотребни калории.

Четвртиот совет е подготовка на храна дома. Во 2017 година, беше направено истражување кое сугерираше дека луѓето кои готват дома имаат помали шанси да се здебелат, бидејќи само приготвената храна е подобра за телото.

Петтиот совет е да се консумира повеќе храна која содржи влакна, бидејќи влакната помагаат во варењето, предизвикувајќи намалување на апетитот.

Шестиот совет е често пиење вода. Редовното пиење вода ви помага да јадете помалку и со тоа побрзо да изгубите тежина, особено кога пиете вода пред да јадете храна. Секој пијалок со шеќер треба да се замени со вода и на тој начин значително да се намали внесот на непотребни калории.

Седми совет е да јадете без да ви го одвлекува вниманието од кој било електронски уред како што се телефонот или телевизорот. Луѓето кои јадат додека гледаат телефон, ТВ или играат игра имаат многу поголема веројатност да се здебелат бидејќи не ја земаат предвид количината на храна што ја консумираат.

Осмиот совет тоа е редовен сон и избегнување на стрес. Нередовниот сон и стресот нарушуваат одредени хормони кои предизвикуваат човекот да јаде повеќе отколку што треба.

Деветтиот совет е елиминација на зашеќерените пијалоци. Газираните пијалоци како и оние на дрвјата имаат многу додаден и преработен шеќер, како и други штетни агенси за телото кои предизвикуваат дебелина. Отстранувањето на овие пијалоци од употреба ќе му направи добро на телото, што ќе резултира со губење на тежината. Човечкиот мозок не ги регистрира многуте калории од пиењето засладени пијалоци како храната, што предизвикува да јадете уште повеќе ако ги консумирате овие пијалоци.