ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Клучен натпревар за Баерн и Тухел

Целото натпреварување ќе биде на линија за Баерн кога ќе ги одмери силите со Лацио во вторник од 21:00 часот.

Тоа најверојатно ќе биде последен натпревар за тренерот Томас Тухел доколку Баерн Минхен не го поништи резултатот од првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите. Германскиот шампион на 14 февруари загуби со 1:0 од Лацио во Рим, на стадионот „Олимпико“ во присуство на 57 гледачи. Чиро Имобиле го реши тој натпревар со голот од пенал во 69. минута. Баерн има за цел да го промени резултатот на „Алијанц Арена“ во вторник навечер.

Всушност, Тухел најави дека ќе го напушти Баерн на крајот од сезоната. Пред првиот меч со Лацио, Баерн претрпе пораз од Баер Леверкузен со 3:0. Потоа загуби и од Бохум во Бундеслигата. Тој се врати на победата на 24 февруари во мечот против РБ Лајпциг, додека минатиот викенд ремизираше 2:2 со Фрајбург.

Баерн веќе е елиминиран од Купот на Германија, додека во Бундеслигата заостанува десет бода зад Баер Леверкузен. Така, сите надежи за успешно издание останаа во кампањата во Лигата на шампионите. Шампионскиот трофеј сепак е далеку за Баерн. Баварскиот гигант прво мора да го совлада Лацио.

Доколку Баерн не успее да го елиминира Лацио, ќе има мала причина раководството на клубот да го задржи Тухел за последните десет првенствени натпревари. Критиките на Тухел кон играчите го подели тимот на Баерн. На клубот му претстои напорно лето за да се врати на патот кон успехот.

„Имаме 90 минути да го урнеме резултатот. Потребни ни се ладни глави, но и емоции и да ни биде јасно дека сакаме да даваме голови од самиот почеток. Мора да бидеме трпеливи и да не се фрустрираме ако работите не одат како што треба“, рече Тухел во понеделникот на прес-конференцијата.

Тренерот на Баерн изјави дека тимот мора да го почувствува притисокот, бидејќи тој е потребен за извонредна претстава. Според Тухел, Лацио на Маурицио Сари е добро организиран тим.

„Но, знаеме дека мора да победиме. Се надеваме дека навивачите и атмосферата на домашен терен можат да не поттикнат да дојдеме до нашата цел за победа од два гола“, додаде Тухел.

Лацио е надвор од трката за титулата во Серија А. По 40 кола го држи деветото место со 27 бодови. Ги загуби последните два натпревари во италијанското првенство. Прво настрада од Фиорентина, а викендот и од Милан. Всушност, тимот од Рим загуби три од четири првенствени натпревари по таа голема победа над Баерн.

Останувањето во Лигата на шампионите би било голем успех за тимот на Сари.

„Мораме да бидеме храбри и одлучни. Свесни сме дека ќе биде многу тешко. Мора да бидеме спремни да страдаме и да се жртвуваме. Во фудбалот ништо не е невозможно и тоа треба да ни даде храброст. Мораме да бидеме во игра од почеток“, изјави Сари на прес-конференцијата.

Тој продолжи велејќи дека нема лесен начин за пласман во Лигата на шампионите.

Сари истакна дека Баерн има многу квалитети и лесно постигнува голови.

„За ова мора да се бориме и да гинеме во одбрана. Но, ние исто така мора да имаме храброст да продолжиме и да удираме по ривалите. Не можеме да се браниме 100 минути“, продолжи Сари.

Вторник е и натпреварот помеѓу Реал Сосиедад и Пари Сен Жермен. ПСЖ го доби првиот натпревар во Париз со 2:0. Сосиедад ги загуби последните два натпревари во Ла Лига и падна на седмата позиција. ПСЖ исто така не е во најдобар момент. Тој ремизираше на последните два натпревари во францускиот шампионат. Сепак, лидер е со девет бода повеќе од првиот следбеник. Што се однесува до Париз, се повеќе се зборува за иднината на напаѓачот Килијан Мбапе. Париз сепак е фаворит за пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите.