KOHA.net

СПОРТ

Шампионот на Италија се соочува со Јувентус

Актуелниот шампион на Италија, Наполи на Амир Рахман ќе игра против Јувентус во дерби натпреварот кој се игра в недела.

Ова дерби му припаѓа на 27. коло на италијанската Серија А и се игра на стадионот „Диего Армандо Марадона“ со почеток во 20:45 часот.

Јувентус е тимот кој на Наполи му нанел најмногу загуби во историјата на Серија А.

„Старата дама“ има 71 победа од 155 натпревари, додека има 36 порази и 48 нерешени.

Првиот натпревар Јувентус го доби со 1:0. Доколку пак го повтори истиот успех, тогаш би остварил две победи во едно издание за прв пат од сезоната 2018/19.

На последните 11 натпревари меѓу Наполи и Јувентус во Серија А, двата тима забележаа пет победи. Вкупно 18 гола постигнаа „наполитанците“, а 16 „бјанконерите“.

Наполи не може да го повтори темпото кое го имаше во минатата сезона.

Моментално ја зазема деветтата позиција со 40 бодови, колку што има Лацио на осмата позиција.

Јувентус има 57 бодови на второто место на табелата.

Пред неколку дена Наполи забележа длабока победа против Сасуоло со 6:1, додека Амир Рахмани, капитенот на Косово, го постигна израмнувачкиот гол.

Дури и Јувентус на овој натпревар доаѓа по тешката победа од 3:2 над Фросиноне.