KOHA.net

СПОРТ

Диери ќе остане во Баерн

Англискиот дефанзивец, Ерик Диер, се очекува на крајот да му се приклучи на Баерн Минхен во летниот преоден рок, напиша во петокот „Би-Би-Си“.

Тој даде сигнали дека неговата кариера со Тотенхем е завршена.

30-годишниот Диер му се приклучи на Баерн на позајмица во јануари откако падна во немилост кај англискиот тим.

Во неговиот договор е вклучена клаузула да потпише договор со Баварците на 12 месеци доколку одигра одреден број натпревари.

Договорот на Диер со Тотенхем истекува на 30 јуни.

За Баерн досега одигра шест натпревари.

Диер му се приклучи на Тотенхем во 2014 година и има одиграно 274 натпревари во Премиер лигата.

Тој исто така има 49 настапи за Англија од своето деби во ноември 2015 година.