ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Лапорта побара од Чави да остане во Барселона

Претседателот Жоан Лапорта и некои од неговите роднини побараа од Чави да остане дел од Барсеона и во следното издание.

Лапорта смета дека Чави е најдобрата опција со оглед на околностите и знаењето на клубот.

Чави минатиот месец објави дека ќе ја напушти Барселона на крајот од актуелната сезона. 44-годишниот фудбалер изјави дека одлуката за заминување ќе ја олесни ситуацијата низ која поминува Барселона. Но, во Барселона мислат дека Чави е вреден и чекаат да се предомислам.

Чави ја презеде Барселона во 2021 година. Освои титула во Ла Лига и Суперкуп на Шпанија.