ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Челзи постигнува драматична победа во ФА Купот

Челзи забележа драматична победа во ФА Купот.

Во средата вечерта, Челзи победи против Лидс Јунајтед со резултат 3:2 и се пласираше во четврт-финалето на натпреварувањето.

Лидс поведе со голот на Матео Џозеф, со што постигна два гола за гостите на оваа средба.

„Сините“ се вратија со брзи голови.

На 15:37 зголемија Николас Џексон во 2. минута и Михаило Мудрик во 1. минута.

Напаѓачот Џозеф со уште еден гол во 59. минута израмни на 2:2.

Кога се играше натпреварот, на сцена се појави играчот од средниот ред Конор Галагер, кој зголеми на 3:2 во 90. минута од натпреварот.

Со оваа победа, Челзи ги одржува надежите за освојување на трофејот по поразот со 1-0 во финалето од Ливерпул во неделата во Карабао купот.

Тимот на Маурисио Покетино ќе се врати во полуфиналето на ФА Купот на Вембли, доколку победи на домашен терен против лидерот во Чемпионшип, Лестер во март.