ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Казната на Евертон е намалена на 6 бода

Казната на фудбалскиот клуб Евертон за прекршување на финансиските правила на Премиер лигата е намалена од десет на шест поени по жалба, јавува Би-Би-Си.

Познатиот клуб во ноември доби 10 бода поради прекршување на правилата за профит и одржливост во тригодишниот период, до изданието 2021/2022 година.

Казната, која беше најтешка во историјата на Премиер лигата, го испрати Евертон од 14. на 19. место во англиското првенство. Со намалувањето на казната Евертон од 17-та се сели на 15-та позиција. Така што одлуката ќе има големо влијание во трката за опстанок во англиската фудбалска елита.