KOHA.net

СПОРТ

Српскиот фудбалер отстапува, сега вели дека не би ги повредил Џака и Шаќири

Здравко Кузмановиќ - Србија - Швајцарија - Катар 2022 година

Во четвртокот уште еднаш зборуваше Здравко Кузмановиќ. Сепак, тој зборуваше поинаку од она што го кажа во средата за швајцарските медиуми. Поранешниот српски фудбалер во средата за „20min.ch“ изјави дека ќе ги нокаутира Грант Џака или Џердан Шаќири доколку се уште е дел од Србија. Но, во четвртокот тој ги повлече своите зборови. Тој за „Блик“ изјави дека не би сакал никого намерно да повреди. „Секако дека не сакав намерно да повредам некого. Она што сакав да го кажам е дека ќе влезам посилно во дуелите и ќе дадам се затоа што навистина сакам да победувам. Ме знаеш. Никогаш не сум бил играч кој запира. Бев емотивен и допрва ќе бидам“, изјави Кузмановиќ. Кузмановиќ и Шаќири беа заедно во Интер.

Проговори и за односот со Шаќири.

„Се знаеме. Одвреме-навреме се гледаме и во Кајзераугст во Аргау и разговараме еден со друг. Немаме проблем“, рече тој. Тој инсистира дека двоглавиот орел што го создадоа Џака и Шаќири при победата на Швајцарија над Србија од 2:1 е грешка. Но додаде дека и Србите направиле грешка.

„Двете страни добро се однесуваа. Но, како играч треба да се навикнеш на провокации. Ова е дел од работата, не смеете да го покажете. Момците секако научија од своите грешки. Се надевам дека нема да се повтори истата сцена“, потенцира Кузмановиќ. Кузмановиќ е роден во Швајцарија, додека настапуваше за младинците на оваа земја. Кај сениорите играше за Србија, додека одигра 50 натпревари и постигна шест гола.