KOHA.net

СПОРТ

Дрита е Гњилани во дисциплинска - значителна штета во „Фадил Вокри“, тепачката со метални шипки

Натпреварувачката комисија на фудбалската фудбалска лига на Косово во понеделникот ги донесе дисциплинските иницијативи за инцидентот што се случи на натпреварот меѓу Дрита и Гњилане.

Натпреварот од петтата недела Дрита - Гњилани се одигра во недела на стадионот „Фадил Вокри“ во Приштина. Гњилани ја постигна победата со бројките 2:0, додека на паузата меѓу деловите дојде до инцидент меѓу навивачите. Според Комисијата за натпреварување, токму навивачите на Гњилане ги испровоцирале оние на Дрита.

Против Дрита која беше организатор на натпреварот е поведена дисциплинска постапка.

Навивачите на Дрита најпрвин фрлаа пиротехнички средства на источната трибина, а потоа и димни пиротехнички средства.

За време на паузата гостинските навивачи на Гњилане ги провоцираат оние на Дрита, кои потоа се втурнуваат еден кон друг, каде тепачката започнува со метални шипки, пластични седишта и тупаници, поради што второто полувреме започнува со 15 минути доцнење“, стои во одлуката. на КГ. Според овој орган на ФФК, „на источната трибина каде што биле навивачите на Дрита, причинета е материјална штета: искршени седишта, оштетена ограда, искршени керамички плочки во тоалетите, а била и вратата од соблекувалната каде што била сместена Дрита. оштетена“.

Дисциплинска е преземена и против Гњилане.

„Навивачите на Гњилане ги испровоцираа оние на Дрита. Поради тоа, тие се нафрлиле еден на друг, борејќи се со метални шипки, пластични седишта кои биле зад капијата и со удари. Во оваа прилика причинета е значителна материјална штета на инфраструктурата на стадионот „Фадил Вокри“. Пред почетокот на второто полувреме, навивачите на Гњилане подметнаа димна пиротехника и оштетија столчиња на северната трибина на стадионот“. И Фудбалската федерација на Косово го осуди „вандалското однесување на навивачите“ на дербито во неделата. ФФК даде дозвола натпреварот да се организира во Приштина поради тоа што се реновира стадионот во Гњилане.

Но, штетата направена на единствениот стадион во земјава кој ги исполнува критериумите за меѓународни натпревари е жестоко критикуван од Фудбалскиот сојуз.

„Фудбалската федерација на Косово најостро ги осудува актите на насилство од страна на навивачите на двата тима на стадионот „Фадил Вокри“ на натпреварот меѓу Дрита и Гњилане. ФФК е огорчена од вандалското однесување на навивачите на двата тима како и од лошата организација на натпреварот“, изјави за КОКХЕН Блерим Халими, одговорниот за медиуми на ФФК.

„ФФК јасно им дава до знаење на клубовите дека ова ќе биде последен пат да дава дозвола за одржување на натпревари на „Фадил Вокри“, бидејќи ова е единствениот стадион кој ги исполнува условите за меѓународни натпревари и е стадион на репрезентација од која сите мораме да ја заштитиме и да не вандализираме и оштетуваме инвентарот. Федерацијата постојано ги поддржува клубовите, но несовесни луѓе тоа го злоупотребуваат, го уништуваат сработеното со многу труд“, додаде медиумот на ФФК.