ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Други спортови

Футсал, Косово ги дозна противниците од квалификациите за „Евро 2026“

Фудбал во затворен простор

Репрезентативецот на Косово во мал фудбал ќе има тешки противници за квалификациите на ЕП 2026 година.

На ждрепката во четврток во Нион, Швајцарија, Косово е сместено во групата 10, во која се уште Франција, Грузија и Бугарија.

Овие натпревари ќе се играат со систем за кружно патување, додека ќе се играат од 9 декември до 16 април следната година.

Првопласираните од 10-те групи се пласираат во финалето на „Евро 2026“, додека осумте најдобри селекции од вторите места ќе се обидат да поминат низ плеј-офот.

Натпреварите од плејофот се играат од 15 до 24 септември 2025 година.

Организатори на европскиот футсал во 2026 година ќе бидат Летонија и Литванија.

Европското започнува на 18 јануари, а завршува на 8 февруари.

Косово во футсал го предводи селекторот Агон Рамадани, а резултатите се позитивни.

Косово за прв пат од членството во УЕФА квалификациите ќе ги започне од „Главната рунда“.

Во групата 6, Албанија ќе се соочи со Казахстан, Ерменија и Данска.