KOHA.net

Други спортови

Ракометните финалисти ќе можат да бидат одредени во сабота

Ракомет

Во сабота од 19 часот се играат вторите полуфинални натпревари од плејофот во Суперлигата на Косово во ракомет.

Во салата „Минатори“ се среќаваат Трепча и Раховеци. Трепча беше четврта во регуларниот дел, додека Раховеци прв.

„Лозарите“ во средата го добија првото полуфинале и со уште една победа се пласираа во финалето на плејофот.

Во меѓувреме, Кастриоти и Беса Фамгас се среќаваат на „Бил Клинтон“ во Урошевац. Кастриоти ја совлада Беса во финалето на Купот на Косово, но загуби во првото полуфинале од плеј-офот.

Во четвртокот во Пеќ победи Беса со резултат 30:27. Актуелниот шампион, Беса цели кон нова победа за пласман во финалето. Во меѓувреме, Кастриоти има за цел да обезбеди развој на третиот натпревар.

Во ракометот веќе се одредени екипите финалисти - Феризај и Истог.