ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Ракомет

Во сабота ждрепката за СП до 18 години, Косово и Србија во различни саксии

Светско првенство, ракомет

Во сабота од 13:00 часот во Ној-Улм, Германија ќе се изврши ждрепката за Светското првенство на ракометари до 18 години. Од 14 до 25 август во Чужоу, Кина се одржува XNUMX. Светско првенство за жени.

Косово е еден од претставниците кои дебитираат на Светското првенство до 18 години. Во конкуренција се вкупно 32 претставници.

„17 претставници се од Европа, меѓу кои и дебитантот Косово. Косово е еден од четирите претставници кои дебитираат, заедно со Кинески Тајпеј, Гренланд и Нигерија.  Шест репрезентативни селекции од Азија, четири од Африка, три од Јужна Америка и две од Северна Америка и од Карипската ракометна конфедерација ќе бидат на Светското првенство“, напиша во петокот Меѓународната ракометна федерација.

Косово се квалификуваше за глобалниот настан преку секундарната рута, поточно преку трофејот ИХФ. Овој настан има за цел да го развие ракометот низ светот, но понуди и билет за Светското првенство. Косово го зеде. Првично младите ракометари на Косово победија на натпреварот за трофејот на ИХФ за Европа, што се одржа минатата есен во Приштина.

Во февруари, Косово У18 го освои интерконтиненталниот ИХФ трофеј. Во финалето, во Ташкент, Узбекистан, Косово ја совлада Нигерија. Победи и против Нова Каледонија, Гватемала и Узбекистан. Така и на претставниците на ракометните земји во развој.

Ова е првпат претставник на Косово во екипни спортови, во женска конкуренција, да се пласира на Светско првенство.

За лотаријата, Косово е последно во последниот лонец.

Но дали ќе биде во група со Србија?

Србија е последна во првиот лонец, а нема јавна одлука на ИХФ која ги забранува конфронтациите меѓу Косово и Србија. Ова не беше ниту споменато во петочното соопштение на ИХФ.

Европската ракометна федерација ги забранува конфронтациите меѓу Косово и Србија и тоа го споменува пред секое реми.

Во првиот сад се уште Јапонија, Франција, Данска, Германија, Хрватска, Унгарија и Египет.