ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Те Раховеци има големи планови по историскиот успех

КХ Раховец

Ракометарите на Раховец имаа верба дека ќе ја освојат шампионската титула. Сега се убедени дека Раховец уште долго ќе биде доминантен во косовскиот ракомет. Имаат големи планови.

Тренерот Верим Жерка вели дека бил убеден дека Раховеци ќе ја освојат шампионската титула. Своето убедување го заснова на организацијата на тимот, дисциплината и професионализмот што неговите играчи ги покажаа во текот на целата сезона. Тој им се заблагодари на сите играчи за посветеноста, на клупските челници за понудените услови и на навивачите за големата поддршка.

По десет последователни титули на Беса Фамгас, Раховеци во средата ја освоија шампионската титула за изданието 2023/2024 година. Дури и „лозарите“ ја освоија првата титула во историјата токму во салата на Беса, онаа на „Карагачи“ во Пеќ.

„Бевме длабоко решени дека ќе му ја донесеме титулата на Раховец, бидејќи од почетокот на сезоната се виде нашата сила и квалитет, но сакам да нагласам дека овој подем на Раховец беше верижен процес и дека и години пред оваа сезона клубот имаше успех и промоција со тоа што му се заблагодари на мојот колега Леонардо Цула за неговата работа во оваа фаза од експлозијата во КХ Раховец“, изјави Жерка во четвртокот за КОЌН.

Впрочем, Раховеци, кој пред неколку години се консолидираше како клуб, доминираше во текот на целата сезона во Супер лигата. Минатото издание беше еден од најдобрите тимови, додека ова издание беше дефинитивно најдоброто.

Во регуларниот дел имаше само еден пораз и тоа од Беса. Тој три пати го совлада тимот на Пејан. Четири пати ги победи другите тимови. Раховец во полуфиналето од плеј-офот лесно ја победи Трепча.

Тој го доби финалето на плејофот со 2:0 во натпреварот. Жерка престана да зборува за текот на двата меча против Беса.

„Што се однесува до финалните натпревари со Беса, се подготвивме максимално и планот и целата тактика беше да ја елиминираме Беса со два утакмици и дека се договоривме дека во првиот меч мора да дадеме максимум за да имаме позитивен резултат во Раховец дури иако сме малку психички наполнети, можеби нè очекува изненадување. Што се однесува до вториот меч во Пеќ, можам слободно да ви кажам дека сите бевме убедени дека ќе победиме бидејќи сме подобра екипа од Беса, но и тие ќе го имаат тој психолошки товар што се виде подоцна во текот на натпреварот“, изјави Жерка. . „Уште еднаш ја користам приликата да им се заблагодарам на моите играчи, на раководството на клубот КХ Раховец, на навивачите и на градот Раховец што ми ја дадоа оваа голема радост. Ви благодарам од се срце“.

Жерка изјави дека наскоро ќе седнат и ќе разговараат за иднината со првиот човек на клубот. Очекува Раховец да има светла иднина.

Дури и капитенот на Раховец, Ардијан Оса, верува во плановите на раководството.

„Посветеноста и пожртвуваноста на целото издание се наградени. За ова му благодарам на тренерот, соиграчите и на целиот персонал и граѓани на Раховец кои ни дадоа поддршка како никогаш досега. Ова е само почеток. Управниот одбор работи на тоа да донесе квалитетни играчи. Ако нашиот тим се комплетира со некои нови пристигнувања, мислам дека следната година тимот ќе биде уште поуспешен, особено на меѓународна сцена“, изјави Оса.

Голем придонес за историскиот успех на Раховец дадоа играчи како Егзон Ѓука, Јон Муќоли, Јетон Бислими, Виктор Алонсо, Мали Лужа, Албан Хазири и други.