ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Динамо и новата Приштина на ждрепката, Феникс испаѓа во Втората лига

Динамо Феризај и Нова Приштина

Динамо Феризај и Нова Приштина

Динамо е Феризај и Приштина е Ре ќе се соочат во ремито од Првата лига, додека Феникс испаѓа во Втората лига, пишува ФФК. 

Ремито меѓу Динамо и нова Приштина ќе се одигра на 26 мај на стадионот „Реџеп Реџепи“ во Дренас. 

Победникот од овој натпревар на 1 јуни игра нерешено со третопласираната екипа од Суперлигата. 

Моментално на осмата позиција е Фероникели 74. Динамо заврши на второто место со 52 бода во групата А од Првата лига, додека Приштина е Ре беше втора во групата Б. 

„Исто така, резултатите од минатата недела се решаваат за тимот што ќе го дочека овој ранг на натпреварувања во групата А, каде што по поразот во Ѓаковица, Феникс испаѓа во Втората лига. Во меѓувреме во групата Б претходно беа исклучени Влазнија и Улпијана“, пишува тој во соопштението на ФФК.