ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Мадрид го добива „Ел Класико“, може да се подготви за големата забава

Реал Мадрид - Барселона - Ел Класико

Барселона двапати беше во водство. Но, на крајот остана без бод и така Реал Мадрид може да се подготви за големата забава за титулата шампион во Ла Лига.

Реал Мадрид победи со 3:2 на „Ел Класико“ во неделата навечер, кое се одигра на „Сантијаго Бернабуе“.

На шест кола пред крајот на табелата води Реал Мадрид со 81 бод. Барселона има 70 бодови. Значи Реал е веќе недостижен.

Последниот класик од ова издание се сретна со 32. коло во шпанското првенство. И беше достоен за името што го носи. Двата тима понудија одлични натпревари и драматични моменти. На крајот славеа мадриѓаните.

Андреас Кристенсен во шестата минута и донесе водство на Барселона од 1-0. Винисиус Јуниор во 1. минута со голот од пенал го израмни резултатот на 1:18.

Фермин Лопез повторно погоди за Барселона во 69. минута. Веднаш во 73. минута Лукас Васкез израмни на 2:2.

Во дополнителните минути, поточно во 92. минута, на сцена стапи Џуд Белингем кој го постигна голот за големата победа, 3:2.


Белингем постигнува гол за водство на Реал

Реал Мадрид поведе со 3:2 над Барса. Џуд Белингем погоди во 91. минута.

Постигнат е четвртиот гол во Ел Класико.

Лукас Васкез од Реал Мадрид погоди за 2:2 во 73. минута.


Барселона повторно во водство

Барселона го врати водството во Ел Класико.

За 2:1 на мечот во Мадрид погоди Фермин Лопез во 69. минута.


Реал реми, Винисиус Џуниор постигнува гол

Реал Мадрид израмни на 1:1 во класикот против Барселона.

Стрелец на Винисиус Жуниор од пенал во 16. минута.

Пеналот го изведе Пау Кубарси.


Избезумен старт во „Ел Класико“

„Ел Класико“ започна фуриозно во неделата на „Сантијаго Бернабеу“. 

Барселона поведе со голот на Андреас Кристенсен кој го постигна во шестата минута против Реал Мадрид. 

Ова соочување му припаѓа на 32. коло од Ла Лига на Шпанија.