KOHA.net

СПОРТ

Победи Струга и Воска, Скопје ремизира, Скендија губи

Струга

Актуелниот шампион на Северна Македонија, Струга забележа значајни победи во трката за шампионската титула. Струга во неделата победи на гостувањето кај Македонија ЃП со минимален резултат 1:0. Победничкиот гол за Струга го постигна Бесарт Ибраими во 24. минута од натпреварот кој се одигра во 28. недела од македонската фудбалска елита. Голема победа забележа и другиот албански тим Воска спорт. Го совлада Вардар во Скопје со резултат 1:0.

Во меѓувреме, Скопје одигра без голови на гостувањето кај Силекс. На патувањето играше и тетовска Шкендија. Тетовари загубија од Тиквеши со резултат 2:1.

Струга се зацврсти на првото место со 58 бодови. Скопје има три бода помалку на второто место, додека Шкендија е трета со 52 бода. Вокса Охрид со победа избега од зоната за испаѓање. Се искачи на деветтото место, место кое обезбедува опстанок во фудбалската елита на Северна Македонија.