KOHA.net

СПОРТ

Џејмс со достигнувањето кое го има само легендата Џордан

ЛеБрон Џејмс

НБА ѕвездата Леброн Џејмс обезбеди место покрај легендата Мајкл Џордан во историските книги. 40-те поени на Џејмс му помогнаа на Лос Анџелес Лејкерс да го совладаат Бруклин Нетс со резултат 116:104.

Џејмс е само вториот играч, зад Џордан, кој постигнал 40 поени на повеќе од еден натпревар во НБА, откако наполнил 39 години.

Џордан, кој играше до 40 години, тоа го постигна три пати.  39-годишниот Џејмс веќе двапати го постигна ова.

Секој пат кога ќе ме спомнат во друштво на најголемите, тоа е нешто убаво“, изјави Џејмс.

Д'Анџело Расел постигна 18 поени за да ја мине границата од 10 поени во кариерата, додека Џејмс постигна девет тројки, што е негов рекорд.

„Ја сакам оваа игра. Давам се на натпреварот и така ја добивам наградата. Вечерва отидов со ударите за три поени“, додаде Џејмс.