KOHA.net

СПОРТ

Младите ракометари ветуваат достојна презентација на Мундијалот

Косовските ракометари до 18 години се пласираа на Светското првенство по најкратката патека. Но, младите играчи на Косово се надеваат дека ќе останат дел од натпреварувањето на Светското првенство што од 14 до 25 август ќе се одржи во Кина.

Косовските ракометари во понеделникот се вратија од Ташкент, Узбекистан, каде во недела се пласираа на Светското првенство.

За триумф на „Интерконтиненталниот трофеј ИХФ“ во понеделник се одржа прес-конференција во Ракометната федерација на Косово.

Претседателот на ФХК, Еуген Сарачини квалификациите за СП ги оцени како историски, а селекторот Митат Ферати и ракометарките Арона Красниќи и Сара Ѓерѓај ветија максимален ангажман на Мундијалот.

„Верувам дека овој успех ќе биде голем мотив не само за ракометот, туку и за другите спортови, да бидеме конкурентни за да постигнеме успех. Мислиме и целиме да бидеме многу повисоки во иднина“, рече Сарачини.

Трофејот ИХФ е настан на Меѓународната ракометна федерација кој има за цел да го развие ракометот ширум светот. Но, тој понуди билет за Светското првенство.

Есента, Косово го освои трофејот ИХФ за европската област и со тоа се квалификуваше за интерконтиненталната фаза, каде што триумфираше минатата недела.

Селекторот на Косово до 18 години, Митат Ферати изјави дека најголеми заслуги имаат ракометарите.

„Посветеноста на девојките на секој натпревар не натера да го постигнеме овој голем успех, пласман на Светското првенство до 18 години. Клучот за овој успех е талентот што овие девојки го поседуваат откако ќе го дадат најдоброто од себе. Досега имавме добри настапи и тоа го докажавме, но се уште не сме се сретнале со селекциите кои не чекаат во Кина каде ќе се одржи Светското првенство. Покрај работата, овој успех го донесе и дисциплината“, рече Ферати.

И ракометарите целат на успех на Светското првенство. Арона Красниќи изјави дека ќе се обидат да се претстават што подобро во Кина.

„Тоа е големо достигнување и ќе бидеме подготвени за Светското првенство, каде ќе дадеме се од себе за да ги направиме најдобрите можни настапи. Не верувам дека ќе има поубаво чувство од настапот на Светското првенство, бидејќи веќе две години работиме на овој успех. Сите играчи се посветени на секој натпревар да го дадеме максимумот, без разлика дали ќе победиме или загубиме. Многу е убаво чувството што успеавме да се пласираме на Светското првенство“, изјави Красниќи.

Сара Ѓерѓај признава дека конкуренцијата во Кина нема да биде лесна. Таа нагласува дека ќе се обидат на најдобар начин да го претстават Косово.

„Сакаме само да дадеме колку што можеме. Знаеме и самите дека сме малку затоа што ракометот што ќе се игра во Кина е посилен од она што го имавме на овој турнир, тоа е ракометот на Европа, најдобриот ракомет. Но, сепак ќе вежбаме што повеќе, бидејќи ќе бидеме во Кина и ќе дадеме колку што можеме и ќе ја играме играта како да знаеме“, рече Ѓерѓај.

Од екипните спортови на СП досега се пласираше само репрезентативецот на Косово до 21 година во ракомет. Помладите ракометари се појавија на Светското првенство што се одржа во Шпанија во 2019 година, додека се пласираа преку трофејот на ИХФ.

Младите ракометари во понеделник беа пречекани во МКРС и Косовскиот олимписки комитет.