KOHA.net

СПОРТ

Важна победа на Или во Призрен

Златниот орел Јли победи на едно од дербито од 22. коло на Косовската Суперлига во кошарка. Во саботата вечерта во Призрен, Јли победи против Башкими со резултат 81:70.

Тоа беше еден од тивките натпревари на ова издание. Сухаречаните се одлепија во првите две четвртини и до крајот го одржуваа водството. Дефанзивецот Алонсо Верџ Јуниор се истакна кај Или со 26 поени, седум асистенции и три скока. Имаше и шест изгубени и пет украдени топки.

Нејт Грајмс постигна 17 поени и седум скока, додека Џејлен Несбит имаше девет поени и десет скока. Кај Унион малку подобар беше Ерик Копс со 15 поени и осум скока. Вил Даниелс натпреварот го заврши со 12 поени и пет скока. Лејсон Зеќири беше најефикасен со 18 поени и седум скока.

Ѕвездата сега има 13 победи и девет порази. Борбата за најдобар пласман во плеј-офот продолжува. Унион е шести со 30 бодови. Го претрпе 14. пораз, а остана со осум победи.