KOHA.net

СПОРТ

Барса патува во Билбао, Реал во Валенсија

Многу силни натпревари во елитата на шпанскиот фудбал ќе има овој викенд кога се игра 27. коло во Ла Лига.

Атлетик Билбао, кој на 6 април обезбеди финале во Копа дел Реј против Мајорка, во недела од 21 часот ќе игра на домашен терен со Барселона.

Барселона ја брка титулата, додека го зазема третото место со 57 бодови, два помалку од Жирона.

Атлетик Билбао е петти со 49 бодови.

Билбао, со кој раководи поранешниот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, ја користат добрата форма на браќата Вилијамс, како и Горка Гурузетас.

Само Инаки Вилијамс и Гурузета постигнале 19 гола заедно, додека Нико Вилијамс е повеќе загрижен за асистенциите за соиграчите.

Лидерот Реал Мадрид со 65 бода по 26 одиграни натпревари ќе се соочи со Валенсија на „Месталја“. Овој натпревар се игра во сабота од 21:00 часот.

Валенсија е без победа во последните два натпревари, со едно реми и еден пораз.

Второпласираната Жирона в недела од 18:30 часот ќе патува за Мајорка и Ведат Муриќ.