KOHA.net

СПОРТ

Леверкузен е во потрага по нова победа во Бундеслигата

Лидерот во германската Бундес лига Баер Леверкузен бара нова победа за посигурно да маршира кон титулата во актуелното издание.

Леверкузен во натпреварот од 24. коло на германската Бундес лига патува во Келн во недела од 15:30 часот.

Леверкузен е прв со 61 бод, додека Келн кој се бори за опстанок е на 16. место со 17 бодови.

Леверкузен со тренерот Чаби Алонсо и со Гранит Џака како лидер во средниот ред е во серија од 33 натпревари без пораз.

Фаворит е за победа и на локалното дерби.

Статистиката покажува и дека Леверкузен безбедно се движи кон титулата.

Само Баерн Минхен на Пеп Гвардиола има освоено 61 бод од првите 23 натпревари од една кампања во Бундеслигата.

Во Коелни останува да се види дали Леарт Пакарада ќе се појави против тимот кој има 29 победи и четири нерешени од последните 33 натпревари во сите натпреварувања.

Дортмунд на четвртото место со 41 бод, в сабота со почеток од 15:30 часот на гости го пречекува Унион Берлин.

Унион Берлин има 25 бодови на 14. место.