KOHA.net

СПОРТ

Вембањама влегува во историјата на НБА

Виктор Вембањама

Талентот на Сан Антонио Спарс, Виктор Вембањама испиша историја на последниот натпревар со својот тим во НБА лигата.

Сан Антонио победи против Оклахома Сити Тандер со резултат 132:118.

Вембањама постигна 28 поени и придонесе со 12 скока во победата.

Покрај оваа статистика, тој додаде и седум асистенции, пет блокади и две асистенции.

Станува првиот кошаркар во НБА лигата со најмалку 10 скока, пет асистенции, пет блокади и пет прецизни удари за три поени.

Во овој триумф придонесе и Девин Васел кој постигна 28 поени.