ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Косово до 18 години го прави големиот чекор кон Светското првенство

Ракометарите на Претставникот на Косово до 18 години со победа го започнаа Интерконтиненталното натпреварување Трофеј ИХФ совладувајќи го Узбекистан. Трката е квалификациска за Светското првенство, додека со победата во четврток Косово направи голем чекор кон пласман на Светското првенство за млади жени, кое од 14 до 25 август ќе се одржи во Кина.

Во четвртокот во Ташкент, Узбекистан, Косово победи со 27:21. Новиот „Дарданец“ го доби првото полувреме со резултат 13:8, додека во вториот дел Косово У18

отиде над десет гола.

Во последните минути домашните го зголемија притисокот и го доближија резултатот на 27:21, но без да ја загрозат нашата победа“, пишува во четвртокот Ракометната федерација на Косово.

Селекторот на Косово до 18 години, Митат Ферати изјави дека победата постигната во четвртокот има голема вредност.

„Оваа победа е од голема вредност, не само за девојките, туку и за целото ракометно семејство на Косово. Очекуваме позитивни резултати и од следните натпревари, бидејќи дојдовме да победиме на сите натпревари. Работевме напорно за ова натпреварување, девојките имаат висок квалитет, но очекуваме да не ги повториме грешките што ги направивме на натпреварот против Узбекистан. Очекуваме да се подобриме во фазата на напад, бидејќи одбраната беше на вистинско ниво, особено во првото полувреме, каде примивме само осум гола за 30 минути. Но, она што го очекувам во следните натпревари е подобрување на ефикасноста во нападот“, изјави Ферати за КОХЕ, во четвртокот.

За најдобра играчка на натпреварот беше прогласена Сара Ѓерѓај. Таа постигна четири гола. Диона Дреш имаше шест гола, а Арона Красниќи пет. По четири гола имаа и Арјета Имерај и Андра Углани. Сите играчи придонесоа за важната победа.

Од шесте репрезентативци учесници, две се квалификуваат за Светското првенство. Двајцата финалисти се квалификуваат. Косово У18 се надева дека ќе биде меѓу нив.

Косово до 18 години ја претставува Европа во натпреварувањето на Интерконтиненталниот трофеј на ИХФ. Следствено, се смета за фаворит.

Гватемала е дел од групата Б заедно со Косово У18 и Узбекистан.

Косово во петок игра против Гватемала. Узбекистан во средата ја совлада Гватемала со резултат 36:19.

Полуфиналните натпревари се во сабота, додека финалето е во недела. Нашата репрезентација цели кон првото место и историски пласман на Светското првенство.