KOHA.net

СПОРТ

Лугано го елиминира Базел

Лугано го елиминира Базел во четвртфиналето на Купот на Швајцарија во фудбал. Во средата вечерта во Базел, Лугано победи на пенали. Лугано погоди во шестата и 15. минута за 2:0.

Базел се врати со два гола во 81. и 83. минута за да го испрати натпреварот во продолжение. Понатаму не беа постигнати голови, а пенали одлучуваа за полуфиналниот тим.

Фабиен Фреј од Базел промаши од место, а потоа и Доминик Шмид. Во Лугано ги направија сите четири пенали, вклучувајќи го и Шкелќим Влади.

Амир Шаипи беше на голот на Лугано и прекина пенал. Играа и Крешник Хајризи, Албиан Хајдари. Како замени настапија Уран Бислими и Шкелќим Влади.

Во Базел стартуваа Леон Авдулаху, Дион Кацури и Албиан Ајети. Наместо Авдула беше активиран Таулант Џака, а повреден е Бенџамин Кололи.