ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Интер патува во Лече за уште еден позитивен настап

Откако во првиот натпревар го победи Атлетико Мадрид во осминафиналето на Лигата на шампионите, Интер сега се врати во елитата на италијанскиот фудбал.

В недела од 18:00 часот гостува Интер на гостувањето кај Лече.

Натпреварот му припаѓа на 26. коло од Серија А на Италија.

Интер е лидер со 63 бода со одигран натпревар помалку, додека Лече има 24 бода на 13. место. Лече загуби седум од последните девет натпревари и се бори за опстанок.

„Нероаѕурите“ со триумфот над Атлетико забележаа девет последователни победи во сите натпреварувања.

Зад Интер се Јувентус со 54 и Милан со 52 бода.

Во среда, Интер го игра преостанатиот натпревар против Аталанта.

Јувентус во недела напладне е домаќин на Фросиноне, додека Милан во недела од 20:45 часот игра со Аталанта на домашен терен.

Актуелниот шампион на Италија, Наполи со новиот тренер Франческо Калцона ремизираше во средата во првиот натпревар против Барселона 1:1, во осминафиналето на „Шампионите“.

Викендот Наполи во недела од 15 часот патува за Каљари.

Калзона го замени Валтер Мацари и стана трет тренер на тимот во ова издание.