ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Хоџа: Бев под стрес, но задоволен сум од асистенцијата

Арбр Хоџа беше еден од најдобрите на теренот во квалификациите за Динамо Загреб во 1/8 финалето од Конференциската лига.

Брилијантна беше неговата асистенција во 59. минута кога погоди Јапонецот Такуро Канеко.

Со асистенција на Хоџа и гол на Канеко, Динамо Загреб обезбеди понатамошен напредок, бидејќи реваншот со Реал Бетис заврши 1:1.

Динамо во Шпанија победи со 1:0.

Тоа беше прва асистенција на Хоџа за Динамо Загреб во седум натпревари откако беше префрлен од Славен Белупо.

„Многу тежок натпревар. Примивме невешт гол во првото полувреме, но работевме напорно, трчавме многу и имавме шанси да постигнеме уште повеќе голови. Најважно е што напреднавме понатаму. Многу сум среќен за помошта, бев под стрес. Горд сум што му помогнав на тимот. Не знам кој ќе биде мојот следен противник. Мора да се концентрираме на неделниот дуел, на дербито против Риека. Денеска ќе славиме и ќе се фокусираме на следниот натпревар“, изјави по мечот Арбр Хоџа.