KOHA.net

СПОРТ

Зеќири со постигнат гол го квалификува Базел понатаму

Анди Зеќири го постигна решавачкиот гол за Базел кој обезбеди понатамошни квалификации во Конференциската лига. Базел го победи Трабзонспор со 2-0 во четвртокот вечерта и го поништи резултатот од првиот натпревар кога загуби со 1-0 од турската страна.

Зеки Амдуни најпрво во 13. минута погоди за домаќините. Анастасиос Бакасетас го промаши пеналот за турскиот тим во 27. минута.

Во меѓувреме, Зеќири во 2. минута беше стрелец на голот за 0:76. Зеќири играше до 76. минута, додека за швајцарскиот тим беше заменет Таулант Џака во 63. минута. Енис Барди за гостите беше вклучен во игра во 81. минута, но не остави трага.

Во Конференциската лига се пласираше и Фиорентина која ја совлада Брага со 3:2, додека Лех Познањ го елиминира Бодо/Глимти по победата од 1:0. Андерлехт исто така отиде понатаму, откако претходно во пенал серијата го елиминира Лудогорец.