ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Базел не смета на Зеќир, се очекува напаѓачот да се врати во Брајтон

Анди Зеќири во дресот на Базел на дуелот против Јанг Бојс

Напаѓачот Анди Зеќири е на позајмица во швајцарски Базел од Брајтон до крајот на актуелното издание. Но, швајцарскиот клуб не смета на Зеќир и тој може да се врати овој месец во англискиот клуб. Така барем пишува во неделата големиот швајцарски весник Blick.

23-годишниот фудбалер постигна три гола за Базел на 12 натпревари. Тој има и три гола на шест натпревари во Конференциската лига.

Во минатото издание Зеќири беше на позајмица во Аугсбург во Бундеслигата. Брајтон не беше стабилизиран и затоа продолжува да биде позајмен.

Зеќири има седум настапи за Швајцарија.