KOHA.net

СПОРТ

Рекордна гледаност во Швајцарија за натпреварот Србија - Швајцарија

Џердан Шаќири славеше откако постигна гол од Швајцарија против Србија

Последниот натпревар од групната фаза на Светското првенство меѓу Србија и Швајцарија привлече најголем интерес кај телевизиската гледаност во Швајцарија, пишува „Блик“.

До 1.54 милиони луѓе гледаа во живо на швајцарската јавна телевизија „SRF Zwei“ во петокот навечер додека Швајцарија се пласираше во осминафиналето. Швајцарија победи со 1:8, Џердан Шаќири постигна гол.

Во просек, гледаноста била 1.2 милиони, што одговара на 61.1% од гледаноста. Оваа гледаност се однесува на натпревари кои швајцарската јавна телевизија ги пренесуваше натпреварите на Швајцарија.