KOHA.net

СПОРТ

Џака и Шаќири стартуваат против Србија

Капитенот Гранит Џака и Џердан Шаќири ќе стартуваат во Швајцарија за натпреварот против Србија кој се игра во рамките на групата Г. Овој натпревар започнува во 20 часот и се игра на „Стадион 00“.

Шаќири се врати во составот откако го пропушти Бразил поради проблем со бутниот мускул.

Џака ќе игра покрај Ремо Фројлер пред одбраната, која ја сочинуваат Рикардо Родригез, Фабијан Шар, Мануел Аканџи и Силбан Видмер.

На голот ќе биде вториот голман, Грегор Кобел, кој го замени Јан Сомер со грип.

Шаќири ќе игра на позицијата десно крило и заедно со Џибрил Сови и Рубен Варгас ќе навиваат за Брил Емболо кој ќе игра како единствен напаѓач.

Швајцарија има три бода, два повеќе од Србија и со победа би се пласирала во 1/8 финалето на Светското првенство.