KOHA.net

СПОРТ

Очите кон Џака и Шаќири за мечот кој се очекува со голем интерес

Швајцарија во петок ќе бара пласман во нокаут фазата на Светското првенство во несекојдневен натпревар против Србија. Европските претставници ќе се сретнат на стадионот „974“ и ќе имаат за цел да се пласираат од групата Г каде што лидер е Бразил.

Натпреварот Србија – Швајцарија се игра од 20 часот.

Сите погледи ќе бидат вперени кон Гранит Џака и Џердан Шаќири, челниците на Швајцарија. Пред четири години погодија за победата над Србија од 2:1. А потоа прославија со формирање на фигурата на двоглавиот орел, која е ажурирана и во Катар. Двајцата Албанци се очекува да ја предводат Швајцарија и во петок навечер. Се надеваме дека на крајот ќе слават и ќе обезбедат прослава за сите Албанци, освен за Швајцарија.

Победата на Бразил со 1:0 против Швајцарија во понеделникот, само неколку дена откако ја уништи Србија, но победи само со 2:0, ги виде петкратните победници на Светскиот куп кои се пласираа во осминафиналето пред да го одиграат својот последен натпревар оваа сезона, групата против Камерун.

Тоа предизвика Швајцарија засега да остане на втората позиција и можеби и нерешено ќе биде доволно за да напредуваат. Сепак, швајцарскиот тим цели кон победа.

„Не познавам тим во светот кој би влегол на теренот со намера да ремизира 0:0. Ова е навистина опасно“, изјави претходно швајцарскиот играч за врска, Џибрил Соу.

Швајцарија беше успешна во справувањето со овие ситуации на модерните турнири, напредувајќи во осминафиналето на последните две изданија на Светското првенство, како и во изминатите два Европејци.

Петте примени гола на Србија е збирен збир на другите селекции во групата, додека Швајцарија прими само еден, тешката победа на Бразилецот Касемиро од 1-0.

Швајцарија немаше шут кон голот за голманот на Бразил, Алисон Бекер, но во петок ќе има двајца опасни и креативни играчи: Џердан Шаќири во плејмејкерската улога и Ноа Окафор, чија брзина и директна игра несомнено ќе бидат искористени во последните натпревар од групната фаза.

„Мислам дека она што е важно е да се биде доминантен. Ајде да го играме нашиот фудбал. Одиме според нашиот план и нашиот план е да се квалификуваме. Да дадеме се од себе за да ја заслужиме победата. Ќе направиме се на теренот. Она што е важно е да ги контролираме и нашите емоции. Имаме визија и желба да одиме во 1/8 финалето. Работевме напорно за да ја оствариме нашата цел и нема да биде лесно против противникот што го имаме, но ние сме силен тим, имаме искуство и квалитет за да се пласираме“, изјави во четвртокот на прес-конференција селекторот на Швајцарија, Мурат Јакин. .

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Мануел Акањи исто така изјави дека се целосно фокусирани на натпреварот.

„Мислам дека ништо друго нема да влијае на нас. Последниот натпревар беше во 2018 година и тука сме да играме фудбал. Сакаме да ги добиеме целосните бодови и ќе се фокусираме само на тоа“, изјави Аканџи.

На Бразил ќе му треба и реми против Камерун за да го обезбеди првото место.

Во Србија изразија оптимизам, но имаше информации за лоша атмосфера во ова претставништво.

Шаќири отсуствуваше на последниот натпревар, но се очекува да биде подготвен. Не се очекува да изостане мотивот за Шаќири и Џака. Тие знаат дека имаат милиони навивачи на овој натпревар.