KOHA.net

СПОРТ

На Балканот ветуваат одличен настап во Прага

Селекторот на Балканот Илир Даја призна дека Славија Прага е фаворит против неговиот тим во европскиот натпревар.

Сепак, тренерот од Тирана вети одличен настап од своите избраници против големиот клуб од Чешка. Тој нагласи дека Балканот има за цел да биде пример во Европа за добри настапи и посветеност. Натпреварот меѓу Славија Прага и Балкан ќе се одигра во четврток од 18:45 часот на стадионот „Фортуна Арена“. Тоа е втор натпревар од групата Г од Конференциската лига.

Балканците во дебито во групната фаза израмнија на стадионот „Фадил Вокри“ со резултат 1:1 против Клуж, натпревар кој се одигра минатата недела. Даја очекува неговиот тим да има уште еден одличен настап, како што тоа го направи против романскиот тим, иако призна дека нема да биде воопшто лесно.

„Ништо не ни станува полесно, бидејќи секој натпревар е потежок и во групите екипите се посилни отколку во квалификациските циклуси. Сакам да дадеме се од себе и да се покажеме што е можно посилно. Фаворит е Славија, но ние ќе се обидеме да дадеме максимум со сите можности да ја продолжиме позитивната серија што ја имаме. Важно е да се направи добра презентација не само на нашиот тим, туку на целиот косовски фудбал“, рече Даја во средата, на прес-конференцијата.

Тој истакна дека Славија е најискусниот тим на европската арена. Сепак, тренерот на шампионот на Косово инсистираше дека ќе се обидат да дадат максимум на овој дуел.

„За нас првпат учествуваме на европски натпреварувања и прв натпревар на гостински терен, каде се соочуваме со екипа која е фаворит за минување на групата и има добри резултати во првенството и искуство во европските натпреварувања. Ќе се обидеме со нашите можности да направиме најдобро што е можно и да направиме уште еден одличен настап како против Клуж на првиот меч“, изјави Даја.

Во Прага, балканските фудбалери пристигнаа во средата во текот на денот, додека по конференцијата во вечерните часови го одржаа последниот тренинг пред натпреварот против Славија. Покрај тренерот Даја, на прес-конференцијата се појави и голманот Стиви Фрашери. Фрашери изјави дека очекува голема посветеност од сите фудбалери на натпреварот против Славија Прага.

Дури и Фрашери призна дека Славија останува фаворит не само на овој натпревар, туку и за освојување на групата. Сепак, рече дека очекува добар настап од Балканот кој може да донесе поволен резултат.

„Задоволство е што имам можност да играм со противник како што е Славија. Се надевам дека ќе дадеме се од себе и ќе имаме поволен резултат. Нормално, Славија се покажува како посилен противник од Клуж и Сиваспори и е главен претендент за освојување на групата. Мора да бидеме многу помотивирани отколку против Клуж, да го дадеме максимумот и да не дозволиме да бидеме казнети. Ќе уживаме во натпреварите во групната фаза, бидејќи првпат играме“, изјави Фрашери.

Тој инсистира на тоа дека тимот не смее да запре додека не заврши натпреварот, мислејќи на натпреварот против Клуж. Против романскиот тим Балкани победуваше до 90. минута со резултат 1:0. Сепак, примениот гол на крајот од мечот значеше дека Балканот не ги освои целосните бодови.

„Мораме да го цениме секој момент до крајот на натпреварот, а не како со Клуж мислевме дека играта е завршена и противникот не казни во тие моменти да ни ја одземе победата на крајот. За мене ќе биде добро да се игра на стадион со голема атмосфера, секако дека нема да биде лесно. Добро се подготвивме и се надевам дека ќе уживаме. Се надевам дека ќе дадам се од себе и ќе докажам дека можеме да играме фудбал иако сме мал тим од мала земја“, изјави Фрашери.

Следниот меч во Европа Балкан ќе го игра повторно на гости, но во следниот месец. На 6 октомври во Турција ќе се сретнат со Сиваспор.