KOHA.net

СПОРТ

Ракометарите на УП го освоија Универзитетското Светско првенство

Екипата на Универзитетот во Приштина го освои Светскиот универзитетски куп во ракомет во машка конкуренција. Косовските ракометари во неделата вечерта во салата „1 Октомври“ во Приштина победија во финалето против универзитетскиот тим од Јужна Кореја со резултат 33:30.

Ракометарите на УП беа во континуирано водство во вториот дел, но и во поголемиот дел од првото полувреме.

Сепак, ракометарите од Националниот универзитет на Јужна Кореја не се откажуваат ниту за момент. Со брза игра и одбрана речиси на целиот терен до крајот ја бараа победата.

Натпреварот беше интересен, додека косовските ракометари имаа голема поддршка од трибините. На трибините беше и премиерот Албин Курти.

Третото место го зазеде универзитетот кој ја претставуваше Шпанија.

Универзитетот во Приштина победи на сите натпревари и на крајот го обезбеди првото место. Во текот на целиот натпревар, Дренит Тахирукај беше еден од најистакнатите. Во финалето постигна десет гола.

„Верувавме дека можеме да го освоиме ова првенство. Ние сме генерација која е заедно четири години и мислам дека од почетокот бевме фаворити. Да бидам искрен, беше малку тешко, имавме ривали со иста игра, но верувам дека не беше толку тешко. Мислам дека триумфот беше многу важен не само за нас, туку за цело Косово“, изјави Тахирукај.

Во финалето се истакна и голманот Арти Лужа.

Всушност, Тахирукај е еден од главните играчи во косовскиот претставник. Во тимот на УП имаше неколку претставници на Косово и многу други се оценети како кандидати за пратенички места. Лужа е еден од кандидатите.

„Од првиот ден кога пристигнавме имавме само една цел – победа на овој шампионат и такво нешто постигнавме. Финалето беше малку полесно отколку што мислевме, но секое финале има своја важност. Секое финале не се игра, туку се добива, успеавме да излеземе чисти“, потенцира Лужа.

Во ракомет, шампионската титула ја освои екипата на Спортскиот универзитет од Јужна Кореја. Јужнокорејците победија во финалето против универзитетот кој ја претставуваше Шпанија со резултат 32:22.

Третото место го освои Универзитетот во Приштина, победувајќи го универзитетот од Чешка. За УП имаат настапувано и ракометарки на Репрезентативецот на Косово.

Во ракометот имаше само шест екипи, а во ракометот осум.