ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СПОРТ

Пеќ со турски тренер и неколку локални засилувања

Во кошаркарскиот клуб Пеќ речиси немо работат на комплетирање на тимот за изданието 2022/23, во кое имаат намера силно да конкурираат за сите можни трофеи. Пејанскиот клуб веќе постигнал договор со тренер од Турција кој се уште не го официјализирал. Станува збор за тренерот Џан Севим, кој минатата сезона беше на чело на елитното друштво од Турција, Сочар Петкимспорт, а работеше и во Ајфони, исто така тим кој се натпреваруваше во турската Суперлига.

По комплетирањето на договорот со тренерот, Пејанците се фокусираа на домашните играчи и веќе ги официјализираа Аријан Ќалаку и Арти Хајдари. Ќалаку беше дел од Пеќ и во минатото издание, додека Хајдари во последните две изданија го носеше дресот на Понте Призрен, каде беше еден од главните играчи на тимот.

Освен со Хајдар и Ќалаку, пејанскиот клуб се очекува наскоро да се договори и со уште тројца локални жители - Дардан Бериша, Даниел Лекндрејјн и Лис Шошин. Ова за TIME го потврди претседателот на клубот Фатмир Гаши.

Гаши е убеден дека договорот ќе биде постигнат со оваа тројка мештани.

Бериша беше капитен и предводник на Пеќ минатото издание, во кое им помогна да триумфираат во Единствената лига. Во составот на Пеќ беше и Лекдрејај, додека Шоши неодамна паузираше поради повреда. Неодамна беше во Израел.

„Веќе почнавме со засилувањата за новата сезона. Веќе постигнавме договор со Арти Хајдари и Аријан Ќалаку, кои се многу квалитетни играчи и многу сме задоволни што ќе го носат дресот на нашиот тим за новата сезона“, изјави Гаши. „Продолжуваме со разговорите со Дардан Бериша, Даниел Лекдрејан и Лис Шошин и верувам дека можеме да постигнеме договор тие да бидат дел од тимот за новото издание.

Гаши призна дека најголемите тешкотии се во ангажирањето на локалните играчи поради лошиот пазар. Што се однесува до странците, тој рече дека се е во рацете на тренерот Севим. Според Гаши, турскиот селектор ќе ги одбере странците за новото издание.

Минатата сезона во Пеќ имаше многу промени на странски играчи и Гаши е убеден дека за сезоната 2022/23 клубот ќе ги донесе вистинските засилувања кои ќе ја направат разликата на паркетот.

„Секако дека во однос на домашните играчи ни е потешко да донесеме засилувања, бидејќи пазарот е помал. Но, верувам дека ќе изградиме силен тим за новата сезона. Што се однесува до странските играчи, се уште го истражуваме пазарот и можам да кажам дека изборот на странски играчи ќе го направи тренерот Џан. Така што верувам дека ќе донесеме квалитетни играчи кои можат да ја направат разликата“.

Гаши е убеден дека изданието 2022/23 ќе биде уште поинтересно и посилно од претходното издание. Првото на пејанскиот клуб се базира на засилувањата кои веќе почнаа да ги прават косовските екипи. Golden Eagle Ylli како шампион на Косово ќе се појави во квалификациската фаза од Лигата на шампионите и веќе се комплетира за новото издание. Во меѓувреме, Трепча, кој триумфираше во Купот на Косово, заедно со домашните играчи како Ерјон Кастрати и Микаиле Тмушиќ, официјализираше и двајца странски играчи. Трепча заедно со Сигал Приштина ќе се појават во квалификацискиот циклус на ФИБА Европа Купот.

Се очекува Пеќ да се појави во Уникатната лига. Гаши рече дека Пеќ со големи цели ќе влезе во новиот шампионат. Тој призна дека примарна цел на Пеќ е титулата првак на Косово, успех кој долго време му недостигаше на тимот.

„Во изданието 2022/23 шампионатот ќе биде уште поинтересен, бидејќи речиси сите клубови создаваат силни тимови, со добри засилувања за новото издание. Верувам дека и ние ќе бидеме силен тим и секако дека имаме намера да се бориме за сите трофеи“, изјави Фатмир Гаши. „Можам да кажам дека главна цел останува шампионската титула, бидејќи тоа е трофеј што ни недостасуваше долго време.

Пеќ со трофеј го заврши последното издание. Ја освои единствената лига, додека не беше поразена во полуфиналето на плеј-офот од Трепча и беше елиминирана во полуфиналето на Купот на Косово.