KOHA.net

СПОРТ

Во вторник косовските селекции ќе ги дознаат европските противници, се надеваме на поволна ждрепка

Балкани, Дрита, Лапи и Гњилани веќе ги започнаа подготовките за новото издание, поточно за европските натпревари. Со поконкретна подготовка, врз основа на противникот, четирите косовски фудбалски селекции можат да стартуваат во вторник (утре).

Балкан во вторник го дознава противникот од првото квалификациско коло за Лигата на шампионите. Во меѓувреме, Дрита, Лапи и Гњилани ги дознаваат противниците од првото квалификациско коло од Конференциската лига, третото ниво на европското натпреварување за клубови.

Така, вторник е многу важен за косовските екипи кои се појавуваат во континенталните купови. Лотаријата се смета за многу важна за нивното патување. Сите екипи се надеваат на поволна ждрепка, поточно да се избегнат најсилните можни екипи.

Балкан во вторник од 12 часот го дознава првиот европски противник. Нема да биде носител на ждрепката, што значи дека може да се соочи со која било од најсилните селекции во првото квалификациско коло. Има големи европски екипи кои се појавуваат во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Сите се шампиони во своите земји.

Избегнување на соочување со тимови како Бодо/Глимт (Норвешка), Карабаг (Азербејџан), Малме (Шведска), Лудогорец Разград (Бугарија), Шериф (Молдавија), ХЈК Хелсинки (Финска), ЦФР Клуж (Романија), Ференцварош (Унгарија). Марибор (Словенија), би ги зголемил шансите на тимот од Сухарека за пласман во второто квалификациско коло. Слован Братислава (Словачка), Њу Сејнтс (Велс), Дуделанж (Луксембург), Жалгирис (Литванија), Линколн Ред Импс (Гибралтар) и Шамрок Роверс (Ирска) се другите потенцијални балкански противници.

Трите албански шампиони, Балкан, Тирана и Скопје, се меѓу неносителите на ждрепката за првата квалификациска фаза од Лигата на шампионите.

Во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите ќе се натпреваруваат вкупно 30 екипи. Од прелиминарната рунда во оваа фаза оди само победникот.

Првите натпревари ќе се играат на 5/6 јули, додека реваншите на 12/13 јули.

Веднаш во среда, Балкан го дознава потенцијалниот противник во вториот круг, доколку ја мине оваа фаза.

Во вторник од 14:00 часот противниците во Конференциската лига ќе ги дознаат Дрита, Лапи и Гњилани. За прв пат Косово се претставува со четири екипи од континенталното натпреварување, поточно со три во Конференциската лига.

Вкупно 60 екипи се појавуваат во првото квалификациско коло од Конференциската лига. Дрита поради европските успеси во изминатите изданија го зголеми коефициентот и затоа е меѓу водечките екипи во ждрепката. Носители се и Шкендија од Тетово, Лачи и Партизани од Тирана.

Во меѓувреме, Лапи и Гњилани се меѓу неносителите на ждрепката. Екипи од иста земја не можат да се соочат, но не е исклучено Лапи и Гњилани да се сретнат со Шкендија, Лачи и Партизан. Или Дрита да се сретне со Дечиќ е Тузи, албанскиот тим од Црна Гора.

Олимпија Љубљана е веројатно најпопуларниот тим во првото квалификациско коло од Конференциската лига.

Првите натпревари се играат на 7 јули, додека реваншите се играат на 14 јули. Дури и Дрита, Лапи и Гњилани веднаш во среда ги дознаваат потенцијалните противници во второто квалификациско коло.

Екипите учесници во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите

Карабаг (АЗЕ), Малме (ШВЕ), Лудогорец Разград (БУЛ), Шериф (МДА), ЦФР Клуж (РОУ), Бодо/Глимт (НОР), Ференцварош (ХУН), Марибор (СВН), Слован Братислава (СВК), HJK (FIN), The New Saints (WAL), F91 Dudelange (LUX), Жалгирис (LIT), Lincoln Red Imps (GIB), Shamrock Rovers (IRL)

Линфилд (НИР), Зрињски (БИХ), Шахтјор Солигорск (БЛР), Сутјеска Никшик (МНЕ), КИ (ФРО), Лех Познан (ПОЛ), Хибернианс (МЛТ), Тобол (КАЗ), Скопје (МКД), Пјуник ( АРМ), РФС (ЛВА), Динамо Батуми (ГЕО), Тирана (АЛБ), Балкан (КОС); победникот од прелиминарната рунда

Екипите учесници во првото квалификациско коло од Конференциската лига

Флора (EST), Шкендија (МКД), Рига (ЛВА), Алашкерт (АРМ), Олимпија Љубљана (СВН), КуПС (ФИН), Фола Еш (ЛУКС), Будуќност Подгорица (МНЕ), Динамо Тбилиси (ГЕО), ДАЦ Дунајска Стреда (СВК), Лачи (АЛБ), Мура (СВН), Дрита (КОС), Динамо Минск (БЛР), Б36 Торшавн (ФРО), Петрокуб Хинчести (МДА), Лиепаја (ЛВА), Европа (ГИБ), Партизани (АЛБ), Бредаблик (ИСЛ), ХБ (ФРО), Гзира Јунајтед (МЛТ), Милсами Орхеи (МДА), Кауно Жалгирис (ЛТУ), Бала Таун (Вол), Тре Пене (СМР), Сент Џозеф (ГИБ), Крусадерс (НОР), Погон Шчечин (ПОЛ), Лехија Гдањск (ПОЛ)

Ружомберок (СВК), Борац Бања Лука (БИХ), Интер Турку (ФИН), КР (ИСЛ), Тре Фиори (СМЕ), Сабуртало Тбилиси (ГЕО), Сфинтул Георге (МДА), Викингур (ФРО), Флоријана (МТА) , Дери Сити (ИРЛ), Ларн (НИР), Паневежис (ЛТУ), Паиде Линамесконд (ЕСТ), Клифтонвил (НИР), Тузла Сити (БИХ), СЈК (ФИН), Диферданж 03 (ЛУКС), Лапи (КОС), Гњилани (КОС), Арарат Ереван (АРМ), Слајго Роверс (ИРЛ), Дила Гори (ГРО), Академија Пандев (МКД), Хамрун Спартанс (МЛТ), Њутаун (Вол), страчките на Бруно (ГИБ), Дечиќи (МНЕ) , Искра (МНЕ), УЕ Санта Колома (И), Атлетик д'Ескалдес (И)