KOHA.net

СПОРТ

Гњилане цели кон втората победа, Дрита на одмазда

Голем дел од младите од Гњилане би сакале во четврток од 13:00 часот да бидат на градскиот стадион за да навиваат за Гњилане или Дрита. Сепак, само малкумина од навивачите ќе имаат можност одблиску да го проследат најголемото дерби на Косово.

Бројот на гледачи ќе биде ограничен, како превентивна мерка против ширење на коронавирусот, но и поради работите на стадионот.

Двете екипи ветуваат максимум за да ги израдуваат своите гледачи, Гњилански „Скифтерат“, додека Дрита „Интелектуалци“. Гњилани е локален во дербито кое припаѓа на 15. коло од косовската Супер лига во фудбал. Натпреварот требаше да се одржи во среда, но беше одложен за четврток бидејќи Косово прогласи ден на жалост во чест на жртвите во несреќата во Бугарија, каде што животот го загубија 46 лица, од кои повеќето Албанци од Северна Македонија.

Гњилани и Дрита се на врвот на табелата со по 25 бодови. За тренерот на Гњилане, Исмет Муниш, позицијата е од мало значење во дербито.

„Без разлика каде се двете екипи, Гњилане и нашиот противник, дербито секогаш дава неочекувани моменти и резултати и ова е посебно во косовскиот фудбал. Поради оваа причина тоа е најголемото дерби во нашиот фудбал. Нашата смиреност доаѓа како резултат на добрата форма како тимски, но и индивидуално. Повредите што ги имавме ги оставивме зад себе и сега можам да кажам дека сме комплетни во сите ресори и играчите на кои сметаме“, изјави Муниши.

Тој признава дека дербито може да се изгуби или да се извлече нерешено. Но, Муниши инсистира дека неговиот тим ќе излезе како победник.

„Сè уште не сум ја завршил домашната задача, ќе ја работам навечер. Го знаеме противникот и ќе преземеме мерки. Дури и противникот добро не познава и ќе се подготви за нас. Противникот има некои силни и слаби страни. Ќе влеземе на победа, во дербито има три можни резултати, но ќе одиме на победа“.

На Гњилане ќе му недостасуваат Бесар Мусоли, Мухамед Усеини и Фитон Хајдари, додека Дрита се очекува да биде комплетна.

а повеќето наши соиграчи само еднаш го доживеаја дербито и се надеваме дека ќе го добиеме второто дерби и ќе ја задржиме првата позиција. Сепак, нема да биде лесно. Дрита има добар тим, двајцата играме на ист стадион и ќе биде тешко дерби. Со карактерот и работата што ја направивме верувам дека ќе успееме да го добиеме ова дерби“, вели Арбр Прекази, дефанзивецот на Гњилане.

Екипата на Дрита се уште не се помири со поразот што го претрпе Гњилане на првото дерби од ова издание одржано на 26 септември на стадионот „Фадил Вокри“. Дрита го загуби мечот од шестото коло со 2:0, па сега цели на одмазда.

„Ова дерби отсекогаш било огнено, а сега и пласманот се грижи за себе. Ќе биде важен натпревар за нас, важен и посебен особено за нашите навивачи. Уверен сум дека тимот ќе има посебен мотив да влезе и да се соочи со противник кој има квалитетен тим. Ќе го анализираме противникот до секој детал. Тоа е тим кој освен што игра добро како група, има и поединци кои знаат да ја решат играта. Ќе анализираме и добро ќе се подготвиме за да не настрадаме како на последниот меч од удар. Екипата е подготвена и имам верба во момците дека ќе дадеме се од себе“, вели Ардијан Нухиу, тренер на Дрита.

Нухиу вели дека на тренерите им е полесно да подготвуваат дерби. Тој инсистира на тоа дека на фудбалерите не им е потребна дополнителна мотивација, додека очекува играчите да уживаат во дербито и на крајот да го добијат.

„Лично, на моите играчи им кажувам дека имаат среќа да играат на ваков натпревар, бидејќи тоа е многу добра можност, натпревар во кој треба да уживате. Ќе биде добар натпревар, отворен натпревар, спектакл каде исто така нема да ни недостасуваат гледачите и се надевам дека фудбалот ќе победи“.

Дури и еден од играчите кој е дел од Дрита, Астрит Фазлиу вели дека се мотивирани да победат во второто дерби од актуелното издание.

„Зборот дерби мотивира и подготвува повеќе од другите натпревари иако сме професионалци и се подготвуваме максимално за секој натпревар. Сепак, дербито, како и во целиот свет, и овде е посебно и се игра за навивачи, бидејќи навивачите имаат свое ривалство и секој очекува нивниот тим да победи. Ќе дадеме се од себе за да стигнеме до победата“.

Гњилане на 14 натпревари забележа шест победи, седум нерешени и претрпе само еден пораз, додека Дрита забележа седум победи, притоа четири пати ремизираше и претрпе три порази. Во четврток се играат и Дреница - Лапи и Балкани - Малишева.

Суперлига – 15

четврток (13:00 часот)

Гњилани - Светло

Дреница – Лапи

Балкан - Малишева

вторник

Приштина – Фероникели 2:0

Дукаѓини – Улпијана 0:0

  1. Гњилани 14 6 7 1 18:12 25
  2. Светло 14 7 4 3 14:9 25
  3. Балкан 14 6 6 2 18:13 24
  4. Лапи 14 6 3 5 20:16 21
  5. Приштина 15 5 6 4 17:13 21
  6. Дреница 14 6 2 6 17:14 20
  7. Улпијана 15 4 5 6 16:24 17
  8. Дукаѓини 15 3 7 5 11:13 16
  9. Малишева 14 4 3 7 12:13 15
  10. Фероницел 15 3 1 11 5:21 10