KOHA.net

Додаток за култура

Вооружување на руската историја како оправдување за војната во Украина

Во обид да се соберат што е можно повеќе луѓе за нивниот светоглед, руските власти се обидоа да ги преувеличат минатите победи на државата додека ги бришат најлошите поглавја од историјата. Тие препишуваа учебници, финансираа бројни историски драми и ги замолкнаа - понекогаш сурово - гласовите што ја предизвикуваа нивната наративност.

Претходно во февруари, кога Такер Карлсон го праша Владимир Путин за неговите причини за инвазијата на Украина пред две години, рускиот претседател почна да ја објаснува историјата. 71-годишниот руски лидер помина повеќе од 20 минути збунувајќи го Карлсон со датуми и имиња од деветтиот век.

Путин дури му дал досие во кое се наоѓа она што му го кажал и нагласил дека тоа се копии од историски документи кои ги докажуваат неговите ставови дека „Украинците и Русите отсекогаш биле еден народ и дека украинскиот суверенитет е само нелегитимен остаток“ од советската ера“. .

Карлсон нагласи дека бил „шокиран“ кога завршил лекцијата по историја. Но, за оние кои ја познаваат владата на Путин, тоа воопшто не беше изненадувачки, бидејќи во Русија историјата отсекогаш била пропагандна алатка, која се користела за унапредување на политичките цели на Кремљ. А последните две години беа само продолжение на традицијата.

Во обид да се соберат што е можно повеќе луѓе за нивниот светоглед, руските власти се обидоа да ги преувеличат минатите победи на државата додека ги бришат најлошите поглавја од историјата. Тие препишуваа учебници, финансираа бројни историски драми и ги замолкнаа - понекогаш грубо - гласовите што се спротивставија на нивната наративност.

Руските функционери редовно ги напаѓаа Украина и другите европски земји за уривање на советските споменици, кои во голема мера се сметаат за несакани наследства од минатите режими, па дури и ставија многу европски функционери на списоци на барани, во потег што стана наслов овој месец.

„Во рацете на властите, историјата се претвори во чекан - па дури и во секира“, рече Олег Орлов, ко-основач на Меморијал, најстарата и најистакната руска група за права.

Сликата
Учесниците на „Бесмртен полк“ маршираат на 77-годишнината од крајот на Втората светска војна. Москва, 9 мај 2022 година (Фото: АП)

Глорификација

Од раните години на неговото четвртвековно владеење, Путин постојано изјави дека учењето историја треба да ги направи Русите горди. Дури и контроверзните личности како советскиот диктатор Јосиф Сталин, според аргументите на Путин, придонеле за големината на Русија. Во Русија има над 100 споменици на Сталин, повеќето од нив подигнати во времето на Путин.

Рускиот претседател претходно изјави дека треба да има „основен државен наратив“ наместо различни текстови кои се контрадикторни еден со друг. И тој повика на „универзален“ историски текст што ќе го пренесе овој наратив. Но, оваа идеја, остро критикувана од историчарите, не привлече големо внимание некое време - додека Русија не ја започна својата инвазија на Украина.

Минатата година владата објави серија од четири нови „универзални“ учебници по историја за учениците од 10 и 11 година. Еден од нив содржи поглавје за „специјалната воена операција“ на Москва во Украина. Го обвини Западот за Студената војна и го опиша падот на Советскиот Сојуз како „најголемата геополитичка катастрофа на 20 век“.

Некои историчари го исмеваа како бесрамна пропаганда.

„Советскиот Сојуз, а подоцна и Русија, во учебникот е опишан како секогаш опколена тврдина, која постојано живее опкружена со непријатели. Овие непријателски кругови се обидуваат на секој можен начин да ја ослабат Русија и да ги земат нејзините ресурси“, вели историчарот Никита Соколов.

Верзијата на Кремљ за руската историја, исто така, доминира на местата каде што се одржуваат историски изложби. Овие институции се финансирани од државата и се во 24 градови низ државата.

Тие локации беа отворени по серија историски изложби во раните 2010-ти, привлече стотици илјади Руси и привлече пофалби од Путин. Митрополитот Тихон (Шевкунов), руски православен епископ, наводно бил движечката сила зад нив поради неговата блискост со Путин.

Исполнети со анимации и други елементи, експонатите беа критикувани од историчарите за неточни тврдења и намерно величење на руските владетели и нивните освојувања.

Во срцето на наративот за непобедлива Русија е поразот на нацистичка Германија во Втората светска војна. Одбележано на 9 мај - Германија официјално капитулираше на 9 мај 1945 година - советската победа стана составен дел на рускиот идентитет.

За властите „Историјата на Русија е пат од една победа до друга“, нагласи Орлов, чија група ја доби Нобеловата награда за мир во 2022 година. „Најубавите победи се пред нас. И Кремљ вели дека треба да бидеме горди на нашата историја; историјата е алатка за всадување на патриотизам. Се разбира, според нив, патриотизмот е ценење на лидерството - без разлика дали тоа е раководството на Царска Русија, раководството на Советска Русија или сегашното раководство“.

Тишината

Како што прославите на Денот на победата стануваа посилни со текот на годините, владата на Путин стана помалку толерантна кон какво било преиспитување или критикување на постапките на Советскиот Сојуз во таа војна - или воопшто.

Во 2014 година, руските кабелски мрежи го исфрлија Дожди, единствениот независен телевизиски канал во регионот, откако емитуваше историска програма за опсадата на Ленинград во 1941-44 година и побара од гледачите да гласаат дали советските власти треба да го предадат Ленинград за да спасат животи. Гладот ​​во градот кој сега е Санкт Петербург остави повеќе од 500 мртви за време на опсадата. Прашањето предизвика возбуда. Официјални лица го обвинија каналот за преминување на моралните и етичките граници.

Истата година, руската влада донесе закон со кој се смета дека е кривично дело „рехабилитација на нацизмот“ или „свесно ширење лажни информации за дејствијата на СССР за време на Втората светска војна“.

Првата пресуда за овие обвиненија беше објавена во 2016 година. Еден човек беше казнет со 200 рубли за објава на социјалните мрежи, откако рече дека „комунистите и Германија ја нападнаа Полска заедно, започнувајќи ја Втората светска војна“. Во годините што следеа, бројот на пресуди за обвиненијата само се зголеми.

Истражувањето и јавната дебата за масовните репресии на Сталин, исто така, се соочија со значителен отпор во последниве години. Историчарите и поборниците за права повлекуваат неизбежни паралели со сегашното задушување на неистомислениците што веќе стави стотици зад решетки.

Двајца историчари вклучени во истражувањето на масовните егзекуции на Сталин во северозападна Русија беа затворени во последниве години - кривично гонети под обвиненија поврзани со нивната работа. Меморијал, најстарата и најистакната руска група за човекови права која доби меѓународно признание за нејзините студии за политичката репресија во Советскиот Сојуз, е затворена. Таа продолжува да работи, но нејзините активности во Русија се значително намалени.

А низата луѓе кои чекаат да ги прочитаат имињата на жртвите на советските репресии повеќе не постои на централните улици на Москва. Традицијата да се читаат на глас еднаш годишно пред споменикот на жртвите на советската репресија – наречен Враќање на имињата – започна во 2007 година и еднаш привлече илјадници луѓе. Во 2020 година, московските власти го забранија под изговор на пандемијата COVID-19.

На властите им се закануваат обиди за зачувување на историската меморија, а ситуацијата се влоши од почетокот на војната во Украина, рече Наталија Баришникова, продуцент на филмот „Враќање на имињата“, кој беше прикажан во десетици градови во странство во 2023 година. на интернет.

„Го гледаме тоа многу јасно“ од почетокот на војната во Украина, рече Баришникова. „Секое граѓанско движење или изјава за сеќавањето на советскиот терор е несоодветно.

изговор

Според истакнатата професорка по историја Тамара Ајделман, историскиот наратив кој Кремљ се обидува да му го наметне на општеството содржи неколку клучни елементи: приматот на државата, чиишто работи се секогаш поважни од индивидуалните животи; култот на несебичност и подготвеност да се откаже од својот живот за поголема цел; и култот на војната.

„Се разбира, второто никогаш не е напишано експлицитно“, нагласи Ајделман. Наместо тоа, наративот е: „Отсекогаш сме се стремеле кон мир... Отсекогаш сме биле напаѓани и едноставно се бореле“.

Ова ги постави совршените идеолошки основи за инвазијата на Украина, рече таа, и покажа како мотото „Никогаш повеќе!“ посветена на Втората светска војна, во последниве години стана „Можеме повторно“ - популарен слоган по анексијата на Крим во 2014 година, бидејќи Кремљ ја зголеми својата сè поагресивна реторика кон Западот.

Во годините пред војната во Украина, Путин се почесто ја спомнува приказната. Во 2020 година, за време на реформата со која беа отстранети ограничувањата на неговите претседателски мандати, во Уставот на земјата беше додадена референца за историјата - нова клаузула во која се наведува дека Русија е „обединета со илјадници години историја“ и „применува заштита на вистинската историја“.

Во 2020-2021 година, Путин објави две долги написи за историјата - едната во која се критикува Западот за постапките што доведоа до Втората светска војна, а другата тврдејќи дека Украинците и Русите отсекогаш биле еден народ. Во говорот пред нацијата неколку дена пред да испрати војници во Украина, тој уште еднаш се сврте кон историјата, тврдејќи дека Украина како држава е вештачки создадена од советските лидери.

„Историјата се користи за легитимирање на режимот, особено откако Путин дојде на власт“, ​​вели во неодамнешната статија Иван Курила, историчар од колеџот Велсли. И со војната во Украина, „зазеде централно место во идеологијата на државата заедно со геополитичките разговори за суверенитет, „падот на Западот“ и одбраната на традиционалните вредности“.

Преземено од „Асошиетед прес“. Превод: Блерта Хаџиу