KOHA.net

SHOWBIZ

Бездомниците се испраќаат надвор од градот за да направат место за фановите на Тејлор Свифт

Тејлор Свифт

Тејлор Свифт

Фото: Асошиетед прес

Голем број бездомници се преселени од Единбург за да направат простор за туристите кои се упатуваат кон настапот на Тејлор Свифт во градот, дознава Би-Би-Си.

Водечкото засолниште во Шкотска соопшти дека десетици бездомници што ги поддржува биле однесени со такси во Абердин и Глазгов поради недостаток на сместување, а на едно лице му било понудено привремено сместување во Њукасл.

Од прифатилиштето велат дека е неправедно што бездомниците се во оваа конкуренција со туристите.

Градскиот совет соопшти дека работи на изнаоѓање соодветно сместување.

Тејлор Свифт ќе настапи три вечери на стадионот Марејфилд во Единбург од 7 до 9 јуни. Илјадници туристи се очекува да го преплават градот, а конкуренцијата за хотелски соби е жестока.

Засолништето соопшти дека бездомниците во градот, на кои обично им се нуди привремено сместување како хотели, се изнесуваат надвор од градот поради ограничените места поради концертот.

Нема докази дека бездомниците го напуштаат местото каде што престојувале.

Законска обврска е на луѓето кои се прогласени за бездомници во Шкотска да им се понуди привремено сместување, кое главно е во форма на хотели.