KOHA.net

SHOWBIZ

Почина модната икона Ајрис Апфел

Ајрис Апфел, истакната личност од Њујорк, дизајнерка на ентериер, која со својот уникатен стил ги урна модните бариери комбинирајќи боемски стил со хипи стил, старовремен стил со екстра елегантна облека, која наоѓаше „богатства“ во продавниците за штедење и ги изложи во контроверзии. , почина во петокот на 102-годишна возраст во Палм Бич, Флорида, пишува Њујорк Тајмс.

Ајрис е родена на 29 август 1921 година, таа беше моден и дизајнер на ентериер, актерка и менаџер на бизнис што го поседуваше со нејзиниот сопруг.

Таа имаше истакната кариера во дизајнот на ентериер, вклучително и договор со Белата куќа според кој служеше девет претседателски мандати.

По нејзиното пензионирање, таа стана позната во светот на модата кога имаше 80 години, а нејзината гардероба беше прикажана на изложба во Музејот на уметност во Њујорк во 2005 година. се облекува сама, со претеран накит и орнаменти.

Ајрис потоа стана модна икона и потпиша договор за моделирање со IMG (International Management Group) со седиште во Њујорк како модел во 2019 година на 97-годишна возраст.

Подготви: Вита Абраши - Кајтази